POMNÍK ZASTŘELENÉMU DOZORCI FINANČNÍ STRÁŽE FRANTIŠKU HOVORK

POMNÍK ZASTŘELENÉMU DOZORCI FINANČNÍ STRÁŽE FRANTIŠKU HOVORK

Zastřelený člen finanční stráže

Zastřelený člen finanční stráže

Dne 10. června 1920 kolem 1 hodiny odpoledne byl na Šibeničním vrchu nalezen zastřelený dozorce místního oddělení finanční stráže FRANTIŠEK HOVORKA. I přes urychlené pátrání se pachatele nepodařilo vypátrat.  Trestný čin musel být proveden mezi 11 a 12 hodin polední. Čin vypadá velmi tajemně, neboť nikdo z lidí, kteří v této době pracovali na polích v tomto otevřeném terénu, neslyšel ani výstřel, ani nezahlédl nějaké podezřelé individuum. 

Franz Hovorka byl slavnostně pohřben na zdejším hřbitově za početné účasti osazenstva finanční stráže z celého okolí, za účasti místní vojenské posádky, českého úřednictva z Kaplice v čele s okresním hejtmanem Kastelinem atd.

Fámy o sebevraždě, které kolovaly, česká strana za žádných okolností nepřipouští.  Národní jednota Pošumavská  nechala později na místě nálezu  na Šibeničním vrchu zřídit památník – žulový podstavec a na něm stojící pyramida s nápisem:

 Zde byl zastřelen neznámým pachatelem Franz Hovorka, dozorce finanční stráže 10. června 1920.

25. května 1924 se za velmi špatného, deštivého a studeného počasí konalo slavnostní odhalení.

V roce 2020 byl z iniciativy Pavla Panského a Jiřího Císaře a za finanční podpory obce Dolní Dvořiště opraven hrob na místním hřbitově a zrestaurován památník.

Jak se tam dostanete

Autem, na kole

Doporučená délka návštěvy

1 Hodina