Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně

Mramorový labyrint - tak se mluví o Chýnovské jeskyni, která je první zpřístupněnou jeskyní v Česku. Najdete tu “Dračí hlavu”, či “Ohniště čarodějnic”. 

Přístupnost: duben - říjen dle otevírací doby

Vstupné:  ANO, dle aktuálního ceníku

Jak se tam dostanete: 

Parkoviště najdete přímo před jeskyní. K jeskyni se dostanete na kole, nebo pěšky od nádraží v Chýnově po modré značce (3 km)

Doporučená délka návštěvy: prohlídky pouze s průvodcem -  cca 45 minut. Prohlídka je fyzicky náročná, na trase je 400 schodů.

Doplňující informace: 

Chýnovská jeskyně, jako jedna z největších přírodních zajímavostí Čech, je zasazená do krásné okolní přírody a vypíná se nad kotlinou bývalého lomu. Tu pravou nádheru ale skrývá ve svém nitru, severovýchodně od městečka Chýnov v kopci zvaný Pacova hora. 

Systém Chýnovské jeskyně tvoří hrubozrnný krystalický vápenec, a proto tu nehledejte krápníky, ale nechte se okouzlit hrou barev a roztodivných útvarů. Najdete tu Purkyňovo oko, Žižkovu střelbu nebo podzemní jezírko a ještě se seznámíte s čertem, drakem a čarodějnicí.

Zasloužilou dámou je jeskyně i z pohledu návštěvníka, neboť byla zpřístupněna veřejnosti na našem území jako ta první. Od jejího objevení, ke kterému se váže zajímavý příběh, tak uplynulo už 150 let! Zpřístupněna byla již v roce 1863.

Jeskyně se postupně vytvořila v několika výškových úrovních, a tak je skutečným mramorovým labyrintem. Evropského významu dosahuje díky své populaci netopýra řasnatého a právem nese titul národní přírodní památky.

  • Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1200 metrů.
  • Délka turistické trasy je 220 m s převýšením 42 m.
  • Doba prohlídky 40 minut, teplota vzduchu 5-9°C.

V prostorách mimo návštěvní okruh probíhá speleologický a speleopotápěčský průzkum, při kterém byly v 80. a 90. letech objeveny rozsáhlé, trvale zatopené prostory s jedinečnými drúzami křemene a dalších.

Víte, že...

Dominantní prostorou jeskyně je Kaple svatého Vojtěcha, a že poslech úvodní části toccaty a fugy d moll od J. S. Bacha již neodmyslitelně patří k její prohlídce?