Staré město Tábor

Staré město Tábor

Křivolaké uličky, gotika, renesance, baroko, mohutné městské hradby - vítejte v městě Božích bojovníků. V Táboře najdete zbytky gotického hradu, Husitské muzeum, ale i Muzeum čokolády, řadu kaváren a skvělou gastronomii. A ty výhledy!

Vstupné

Město zdarma, expozice zde

Jak se tam dostanete

Autem parkovací dům Pod Střelnicí, parkoviště u pivovaru, vlakem do stanice Tábor - 2 km do centra, přístupné na kole, pěšky.

Doporučená délka návštěvy

Více dní

Doplňující informace

Křivolaké uličky a zákoutí, mohutné městské hradby, jedinečná gotická radnice, hrad Kotnov, romantické podzemí, Muzeum čokolády a Lega, Skanzen Housův mlýn, kde je středověk stále živý, a všudypřítomný duch husitství a samozřejmě Jan Žižka, který na město shlíží - to všechno je Tábor, jedno z nejkrásnějších českých měst. Husité ho založili v roce 1420 na skalnatém ostrohu nad Lužnicí a Tismenickým potokem jako ideální pevnost své víry. A pojmenovali ho Hradiště hory Tábor, podle hory, na které se podle Bible odehrálo proměnění Páně.

Tábor ale není jen husitským městem. Sídlí zde silná komunita hudebníků a umělců, odehrává se zde řada kulturních akcí pod širým nebem v romantických kulisách Starého města a s rodinou tu můžete strávit několik dní, aniž byste se nudili.

Už při pohledu na město z dálky upoutává děkanský chrám, vypínající se na nejvyšším bodě Žižkova náměstí a stojící nedaleko honosné pozdně gotické radnice. V jejích prostorách se můžete ponořit do husitské historie, obdivovat výzdobu gotického sálu nebo odsud sestoupit do táborského podzemí. Na věži radnice pak uvidíte zdejší raritu: táborský orloj s 24 číslicemi a jedinou hodinovou ručičkou.

Vojenský charakter města nezapře jeho opevnění. A pokud dostanete chuť osvěžit procházku trochou přírody, navštivte Holečkovy sady nebo park Pod Kotnovem.

Jakmile se na Žižkově náměstí rozhlédnete kolem sebe, historická atmosféra protkaná příběhem husitství na vás dýchne ze všech stran. Renesanční kašna s postavou husitského rytíře, historické měšťanské domy, pomník Jana Žižky. A spousta dalšího.

Když se vydáte ze Žižkova náměstí křivolakými uličkami prozkoumat jeho okolí, najdete další historické klenoty: Bechyňskou bránu, věž hradu Kotnov, augustiniánský klášter, špitálskou kapli, renesanční vodárenskou věž nebo třeba dělové bašty.

Víte, že...

… na táborské Staré radnici jsou hodiny s jedinou ručičkou?