Přidat do programu

Bechyňská brána a hrad Kotnov

Tato táborská dominanta je viditelná už z dalekého okolí a stejně tak poskytuje krásný pohled i obráceně - z jejího ochozu si můžete vychutnat krajinu i město z ptačí perspektivy. Mimo to se hrad Kotnov pyšní titulem národní kulturní památky a je současně nejstarší architektonickou památkou ve městě.

Psal se rok 1370, když byl poprvé písemně zaznamenán hrad držící stráž nad současným městem Tábor. Vlivem času a několika požárů postupně oslaboval jeho obranný význam. Hrad začal přebírat hospodářskou úlohu, až byl v 17. století nakonec přebudován na pivovar.

Nejvýznamnější dochovanou částí hradu je věž Kotnov, která nese jméno po bájném rytíři Kotenovi. K hradní věži těsně přimyká Bechyňská brána, poslední z městských bran. Na rozdíl od Kotnovské věže si, díky citlivým úpravám architekta Josefa Mockera, zachovala svůj původní vrcholně gotický ráz. Její působivé vnitřní prostory vás mohou seznámit se zdejším způsobem života a prací lidí ve středověku.

Vyhlídkový ochoz je veřejnosti přístupný, v prostorách Bechyňské brány je muzejní expozice Život a práce středověké společnosti.

Zpět