Vyhlídková věž kostela Proměnění Páně na hoře Tábor

Vyhlídková věž kostela Proměnění Páně na hoře Tábor

Věž kostela se svými 78 metry nabízí z výšky 75 metrů krásný pohled na město Tábor a jeho okolí. Cestou na její vrchol je nutné překonat 200 schodů a podlézt zvon vážící přes 2,5 tuny.

Přístupnost

Květen - srpen dle otevírací doby 

Vstupné

Ano, dle aktuálního ceníku

Jak se tam dostanete

Kostel se nachází přímo v historickém srdci husitského Tábora. Do věže se vstupuje malými hnědými dvířky na zadní straně kostela.

Doporučená délka návštěvy

1 hodina

Mají tu razítko?

Ano

Doplňující informace

Současný kostel z 15. století nahradil kdysi dřevěnou stavbu. Podle Ing. Kozáka je vystavěn na místě dávného božiště a jeho silový bod se nachází na rozhraní střední lodě a presbytáře. Pravděpodobně pamatuje o mnoho starší zjevení než klokotská kaplička. Děkanský kostel je spojen s klokotským přímkou přesně ve směru západ – východ, která je ovšem i jejich podélnou osou. Tato základní táborská linie je zároveň stranou rovnostranného trojúhelníku, jehož třetím vrcholem směřujícím k jihu je pramen sv. Eleonory.

Silový bod kostela není veřejnosti běžně přístupný, do kostela se ale vejít dá a jeho energii alespoň částečně zachytit. Je velmi příjemná a povznášející.

Ve věži je pořádána prodejní výstava starých bankovek, starých mincí, starých pohledů, minerálů a jiných zajímavých věcí. Výstava je v ceně vyhlídkové věže.

Víte, že...

… zde až do roku 1956 žil městský věžný s rodinou? Umíte si takové bydlení představit?