Domek Egona Schieleho

Domek Egona Schieleho

Kouzlo zahradního domku v jižním meandru řeky Vltavy, ve kterém v roce 1911 žil a tvořil světoznámý malíř Egon Schiele

Historie domu

Zahradní domek na terasovitém svahu byl postaven již ve 2. pol. 17. století. V roce 1911 zde pobýval a tvořil malíř Egon Schiele (1890-1918). Dům pro Schieleho vyhlédl, pronájem vyjednal a řadu oprav a úprav zadal student místního gymnázia Willi Lidl. Díky vstřícnosti tehdejšího majitele, obchodníka s textilním zbožím Maxe Tschunka, zde mohl Schiele bydlet zadarmo i se svojí rusovlasou přítelkyní a modelkou Wally Neuzil. „Letní“ dům a terasy plné květin miloval. Vytvořil zde řadu studií, kreslil děti, které sem za ním chodily na návštěvu, staré ženy, vysloužilé vojáky i mladé dívky. Na dřevěné desky maloval olejem krumlovské motivy; vznikly tak dnes slavné obrazy Město na modré řece, Mrtvé město, Noční Krumlov nebo Pohled na střechy Krumlova, za které tehdy požadoval 100 korun. Zdá se však, že ani za tuto cenu nebyl v Krumlově nikdo ochoten obrazy koupit, neodpovídaly obvyklému vkusu tehdejší doby.

Co uvidíte

Veřejnosti je zpřístupněna místnost, kde Schiele v roce 1911 tvořil a žil. Nahlédněte do autentického prostředí uměleckého apartmá, ve kterém vznikly jeho slavné krumlovské obrazy. Přímo v místech, kde světoznámý malíř tvořil, můžete chvíli posedět a na přilehlé terase pak relaxovat u šálku lahodné kávy nebo sklenky vína.

Domek se nachází v krásném prostředí a je unikátní nejen pro své spojení s významným malířem, ale také díky svému zasazení do květinových teras s malou viničkou. V jejich těsné blízkosti se nachází také růžová zahrada a budova Synagogy.. 

V přízemí domku se nachází občerstvení s kvalitní kávou či víny, drobnými snacky a posezením rozmístěným na terasách i kolem budovy.

Pod domkem na břehu Vltavy jsou nově zbudované vstupy do vody a plovoucí molo. Relaxujte tu v lehátkách, půjčte si deku a dopřejte si chvíli odpočinku.

Zahradní ateliér se nachází v blízkosti parkoviště P3 a v sousedství dětského dopravního hřiště u Domu dětí a mládeže.

Přístupnost

letní otevírací doba: denně 11:00-19:00

Vstupné

ne

Jak se tam dostanete

Zahradní ateliér se nachází v blízkosti parkoviště P3 a v sousedství dětského dopravního hřiště u Domu dětí a mládeže.

Doporučená délka návštěvy

2 hodiny

Mají tu razítko?

ne