Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Zřícenina hradu, který je připomínaný prvně r. 1312, založen Bavory ze Strakonic.

Na hradě Pořešíně naleznete hradní muzeum, které Vás seznámí se zajímavostmi o středověkém odívání a zbraních a ukáže Vám autentické věci přímo na hradě nalezené - mince, kostěný korálek, část zbroje, nůž, ostruhy, sud či nejstarší dřevěný trám, jenž je pozůstatkem konzoly pro záchod. Na základe šestatřicetiletých výzkumů hradů na Malši byl vytvořen i model hradu Pořešín z doby okolo r. 1390.

Přístupnost: V období duben až říjen. Návštěvníkům je k dispozici "samoobslužná prohlídka". Po hradě je rozmístěno 6 obrazových panelů, které ukazují podobu daných míst v době středověku. Na zbytku budov jsou také umístěny erby s názvy jako např. věž, palác apod. Klasická prohlídka s průvodcem není na místě k dispozici.

Vstupné: Informace o vstupném najdete na www.hradynamalsi.cz   

Jak se tam dostanete: Zřícenina hradu Pořešín se nachází cca 7 km severně od města Kaplice, na úzkém zalesněném ostrohu nad levým břehem řeky Malše v nadmořské výšce 525 m. Pokud jedete autem tak vám můžeme doporučit zaparkovat v obci Pořešín na vyhrazeném parkovišti a na hrad dojít pěšky. U hradu se parkovat nedá. 

Doporučená délka návštěvy: minimálně 2 hodiny

Doplňující informace:

První zmínka o hradu pochází z r. 1312. Byl založen Bavory ze Strakonic, kteří jej však r. 1317 vyměnili za Vítkovice, a tak přešel do rukou nových majitelů, kteří začali používat přídomek "z Pořešína". Po r. 1423 vlastnili hrad Rožmberkové, kteří ho r. 1434 před hrozbou opevnění husity nechali zbořit.

Víte, že...

O správu hradu se stará spolek Hrady na Malši, který kromě Pořešína spravuje i torza hradu Louzek, Sokolčí, Velešín a tvrz v obcí Tichá. Ta byla nedávno dostavěna a otevřena pro veřejnost.