Hornická naučná stezka Albrechtovice
Vydejte se po stopách zlata! Hornická naučná stezka v Albrechtovicích na Šumavsku vás provede historií středověkého dolování. Na nenáročné trase objevíte pozůstatky starých šachet, rýžovišť a hlubokých štol v tajuplné šumavské přírodě.
Tato tematická stezka je fascinující živou učebnicí hornictví pod širým nebem. Oblast v okolí Albrechtovic a potoků stékajících z okolních vrchů byla již od dávných dob vyhledávána kvůli bohatým ložiskům zlata. Právě zdejší vodní toky se staly dějištěm intenzivního rýžování, po kterém v krajině dodnes zůstaly nepřehlédnutelné stopy. Při procházce narazíte na takzvané „sevy“ neboli rýžovnické kopy – obří nánosy propraného písku a štěrku, které lemují koryta potoků a svědčí o neuvěřitelném rozsahu ruční práce starých rýžovníků.
Kromě povrchového rýžování vás stezka seznámí také s pozdější hlubinnou těžbou, kdy horníci začali pronikat přímo do skalních masivů a křemenných žil s nadějí na nalezení bohatých zlatých zásob. Cesta vás zavede k pozůstatkům starých šachet, hlubokých jam a zasypaných ústí průzkumných štol, které dnes sice splynuly s okolním lesem, ale stále vyprávějí příběhy o lidském úsilí, naději i zklamání.
Hornická naučná stezka v Albrechtovicích je ideálním cílem pro rodiny se staršími dětmi, turisty a milovníky montánní historie, kteří hledají klid mimo přeplněná turistická centra Šumavy. Informační tabule podél trasy vám srozumitelnou formou přiblíží nejen samotné techniky získávání zlata a geologické zajímavosti revíru, ale i těžký život tehdejších obyvatel hor. Procházka tímto zapomenutým zlatým revírem nabízí dokonalé spojení čistého lesního vzduchu s objevováním tajemné minulosti.
Trasa a náročnost:
- O co jde: Jediná známá a přístupná lokalita historické těžby zlata a stříbra na Prachaticku. Mapuje dobývání rud v Záblatské údolní kotlině.
- Délka: 5,5 km.
- Itinerář: Pod Perlovicemi → Čertův mlýn → Albrechtovice → Libínské Sedlo → Pod Perlovicemi.
- Náročnost: Nenáročný profil přes lesy a louky, vhodný pro děti, ale naprosto nevhodný pro kočárky.
Přístupnost
Celoročně
Vstupné
Ne
Doplňující informace
Stručný popis cesty:
- Start: Parkoviště „Pod Perlovicemi“.
- Sejděte 2 km po žluté značce k Farskému potoku (cestou minete 2 vojenské bunkry).
- Po 100 m narazíte na samotnou naučnou stezku.
- Od stezky stoupejte 0,5 km po žluté do Albrechtovic, za domem č. p. 42 odbočte vlevo na modrou značku.
- Sejděte k potoku a po 1,5 km dojdete na Libínské Sedlo (možnost občerstvení).
- Po modré se po chodníku po 0,5 km vrátíte zpět na parkoviště.
Víte, že...
na stezce v Albrechtovicích uvidíte takzvané sejpy? Jde o obří kopy hlušiny, které v lesích zbyly po středověkých rýžovatelích zlata a dodnes po stovkách let fascinujícím způsobem mění ráz zdejší krajiny.