Přidat do programu

Sladovna Písek

SLADOVNA PÍSEK

JIŽ OTEVŘENO – AKTUÁLNÍ INFORMACE NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH WWW.SLADOVNA.CZ

Sladovna Písek – galerie hrou – největší galerie pro děti a jejich dospělé

„Galerie hrou“ je prostorem, kde si společně hrají a tvoří děti a dospělí, kde se od sebe navzájem učí a kde je možné volně překračovat hranici mezi světem dětí a dospělých. Lektorská práce ve výstavách je pro nás klíčová, inspirací je nám přístup J. A. Komenského „škola hrou“.

 

Ve Sladovně se po dlouhou dobu vyráběl slad. Přivezené zrno se vydávalo na svou cestu právě ve sladovně, tento první krok je důležitý pro celou jeho budoucnost. Dnes přijíždějí do Sladovny děti a my věříme, že jejich zážitek v dětech bude „klíčit“ a bude jim pomáhat v růstu a dalším rozvoji.

 

Rozlehlá budova sladovny nabízí ve čtyřech patrech stálé i dočasné výstavy, které prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace, kreativity, zážitků a poznání. Proto je možné se opakovaně vracet a objevovat ještě neobjevené.

 

Základní princip výstav je jednoduchý. Děti a jejich dospělí vystoupí na chvíli z našeho reálného světa a vstoupí do příběhu, kde zažijí mnoho situací. V nich se musí chovat aktivně, pomáhat si, rozhodovat se a nést za své konání odpovědnost. Věříme, že potom, co výstavy opustí a vrátí se do reálného světa, zůstane v nich tento zážitek a pomůže jim v jejich dalším učení a rozvoji.

 

Stálé zážitkové výstavy:

MRAVENIŠTĚ (2-14 let)

Víte, jak nejlépe poznat život mravenců? Jednoduše, staňte se jedním z nich.

Mraveniště je plné inspirace, svobodné hry, obrovským prostorem pro vlastní představivost. Můžete se vcítit do role malého lesního tvora. Budete zkoumat desítky metrů tunelů, mostů a různých zákoutí. Vyšplhejte na strom, najděte mravenčí ložnici, setkejte se s královnou a starejte se o mravenčí kukly.

Autorem Mraveniště je výtvarník Vladimír Větrovský, který na něm pracoval s týmem šikovných lidí z Hřiště pod Květinou. Na stavbu Mraveniště použili více než deset kubíků dřeva. Nepokáceli ho v lese, ale zrecyklovali staré nepoužívané palety. Vytvořili opravdové mistrovské dílo – však uvidíte sami. Staňte se součástí života v Mraveništi. Zažijte mravenčí hemžení a budete překvapení, co všechno jste se dozvěděli.

PILAŘIŠTĚ (0-6 let)

Pilařiště je fantazijní a svobodný herní prostor pro děti od 0 do 6 let inspirovaný abstraktním dílem ilustrátora Radka Pilaře. Skrze hru v něm mohou děti všemi smysly zkoumat a poznávat sami sebe i okolní svět. Hrajte si se svými dětmi, zkoumejte, tvořte a pusťte fantazii na špacír, užijte si společný čas.

HNÍZDO ILUSTRACE (2-14 let)

Hnízdo ilustrace je prostor, kde děti i dospělí objeví svět dětských obrazových knih a příběhů v nich ukrytých. Děti zde najdou ilustrace významných českých ilustrátorů. Odkrývat je přitom mohou způsobem jim nejbližším - prožitkem a hrou.

Co je to vlastně ilustrace? Proč se jí tak říká? Je barevná nebo černobílá? Líbí se mi? Byly tu ilustrace odjakživa? Spousta otázek pro zvídavé děti coby začínající, pokročilé i náruživé čtenáře. Ilustrace jako most ke knihám, které se před dětmi otevřou v podobě velkých prostorových objektů. Vstupte do knihy a zažijte její příběh. Nebo si příběh vytvoříte sami?

Výstava vznikla ve spolupráci s holandským muzeem Het Huis van Aristoteles a Ars Longa, kurátorkou výstavy je Sandra Goos.

LABORATOŘ (3-14 let)

Laboratoř je živý, tvůrčí prostor, který se několikrát do roka s každým novým tématem proměňuje. Laboratoř je pro nejmenší i velké návštěvníky Sladovny. Mohou zde tvořit, hrát si, inspirovat se, zkoumat a poznávat svět výtvarného umění a jazyk, kterým k nám promlouvá.

 

Časově omezené výstavy:

LEŤME VYSOKO! (6-14let) od 1.7. do 31.12.2020

Touha létat je společná lidem už od počátků věků. Prostřednictvím snů, příběhů a mýtů nás spojuje se světem magických možností a svobody. To, že se člověk naučil létat je jedním z největších technických zázraků  moderní doby.

Na této zážitkové výstavě se vznesete do výše: do světa snů a nekonečných možností. Můžete se octnout v oblacích, létat jako ptáci, pilotovat letadlo, inspirovat se zvířaty a rostlinami při navrhování létajících strojů. Jaké jsou dopady létání na ekologii a na člověka?

Zpět