Přidat do programu

Vltavotýnské podzemní chodby

Vznik celého systému podzemních chodeb ručně ražených ve skále se odhaduje na období mezi 14. - 16. stoletím. Původ labyrintu chodeb není dosud zcela objasněn. Původně měl sloužit jako jakási jímací galerie k zadržování pitné vody. Pravděpodobně však tudy vedly i únikové chodby z města, využitelné v případě nebezpečí. V neklidných dobách pak mohlo podzemí sloužit i jako bezpečný úkryt. Další teorie hovoří o těžbě dosud neurčeného nerostu.

Prohlídková trasa je dlouhá cca 320 m. Z hlavní trasy odbočuje několik slepých ramen, proto se návštěvníkům důsledně doporučuje držet se průvodce. Při prohlídce se podíváte i na dvě studny s pitnou vodou, uměle vzniklé jezírko, zajímavé jsou stopy razících nástrojů na stěnách či nedokončený výstup chodby na povrch tzv. nadlom. Při čištění podzemí se zde našly střepy z období 15. - 18. století a železné kule ze střelné zbraně.

Chodby jsou velmi úzké a ne příliš vysoké, místy jen 120 centimetrů. Proto se prohlídka nedoporučuje osobám trpících klaustrofóbií. Prohlídku můžete absolvovat pouze s nezbytným vybavením v podobě pláštěnky, gumové obuvi a kvalitní baterky - vše vám zapůjčí zdejší průvodci. Maximální počet návštěvníků jedné prohlídky je 10 osob. Vstupenky je možné rezervovat v pokladně Městského muzea.

Zpět