Kostel sv. Jana Křtitele - Radomyšl

Kostel sv. Jana Křtitele - Radomyšl

Poutní kostel díky své poloze vytváří výraznou dominantu širokého okolí. Dokresluje krajinu okolo Radomyšle a jako anděl strážný dohlíží na zdejší život a výhled od něj je nádherný. Malebná krajina se na jaře mění v jahodový kraj.

Přístupnost

Celoročně.

Vstupné

Zdarma.

Jak se tam dostanete

Využít můžete místního parkoviště.

Doporučená délka návštěvy

1 hodina.

Doplňující informace

Na návrší jihovýchodně od Radomyšle stávala patrně od středověku svatojánská kaple u zázračného pramene. Roku 1560 ji nákladem zdejšího faráře Mikuláše Křížka nahradil kostel, obklopený snad ambitem a pěti kaplemi, nejpozději roku 1610 doplněný poustevnou a hřbitovem. Současný kostel z let 1733–36 byl postaven za velkopřevora Gundakara Poppa z Ditrichsteinu Anselmem Luraghem podle projektu stavitele a architekta Bartolomea Scottiho, který je znám zejména jako nejvyšší fortifikační stavitel pražským hradeb.
Na jižním boku děkanského kostela v Radomyšli počíná křížová cesta 14 kapliček, vedoucí odtud přes hráz rybníka Vraždy a stoupající lipovou alejí na návrší k poutnímu kostelu sv. Jana. Jednotně provedené žulové kapličky klasicizujících forem se štítky s koulemi a kříži při vrcholu datuje chronogramový nápis na druhé z nich na severním boku děkanského kostela do roku 1762. Dnešní obrazy malované na plechu a uzavíratelné železnými dvířky provedl v druhé polovině 19. století malíř Václav Ševele. 
Kostel sv. Jana Křtitele se objevil také v pohádce Princezna ze mlejna. 
V lese nedaleko od kostela se ukrývá židovský hřbitov.