Synagoga ve Čkyni

Synagoga ve Čkyni

Synagoga ve Čkyni pochází z roku 1828, která je společně se synagogou v Bechyni jednou z nejstarších dochovaných židovských svatyní v Jihočeském kraji a jednou z posledních zachovaných vesnických synagog v Česku vůbec.

Přístupnost

Duben až říjen, dle aktuální otevírací doby.

Vstupné

Ano, dle aktuálního ceníku.

Jak se tam dostanete

Využít můžete hromadné dopravy nebo místního parkoviště.

Doporučená délka návštěvy

1 hodina.

Doplňující informace

Synagoga je klasicistní budova, která byla postavena v roce 1828 jako náhrada za starší obecní synagogu, která od roku 1827 sloužila jako stodola. Synagoga návštěvníků nabízí unikátnost, která se v dnešní době málo vidí. Je zde umístěna unikátní stará tóra, která zabalená v krabici přežila dlouhé roky světových válek. Tóra je umístěna v zimní modlitebně, kde se i navíc dochovala původní schránka na tóru. Restaurátoři v modlitebně objevili navíc zbytky historické fresky, takzvaného iluzivního oltáře.

Několik málo nadšenců se nehodlalo smířit s nezadržitelně postupující degradací památkově chráněného objektu a po dlouhá dvě desetiletí usilovalo krok za krokem o postupnou záchranu zchátralé synagogy. Intenzivní obnova, umožněná získáním „evropských peněz“ v roce 2010, vyústila po třech letech v dokončení revitalizace objektu, jenž je dnes zázemím a hlavním předmětem činnosti společnosti.