Terčino údolí

Terčino údolí

Terčino (též Tereziino) údolí, přírodně krajinářský park na ploše 138,3 ha (původně jen 68,8 ha), se nachází v údolí říčky Stropnice cca 1 km od Nových Hradů. Roku 1949 vyhlášený národní přírodní památkou. Park včetně staveb a krajinářských prvků je současně chráněn i jako kulturní památka České republiky.

Místo, na kterém se dnes park nachází, původně sloužilo šlechtě jako bažantice. V polovině 18. století se bažantice na přání hraběnky Terezie Buquoyové proměnila v rozsáhlý přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů. V době svého založení byl nazýván Valloncherie.

Zavítáte-li do Terčina údolí, čekají na Vás upravené cesty s bíle natřenými dřevěnými můstky a lavičkami a několik romantických staveb. Můžete obdivovat vstupní bránu, empírový lázeňský dům Václavovy lázně (tzv. lázničky), zříceninu tzv. Modrého domu, Švýcarský dům, hamerský mlýn (dnes penzion), 500 let starý dub a především pak umělý vodopád, jenž je napájen náhonem z říčky Stropnice. Vše propojuje 5 km dlouhá okružní naučná stezka, která vás seznámí s přírodou i historií Terčina údolí prostřednictvím moderně koncipovaných informačních panelů.

Přístupnost

celoročně

Vstupné

zdarma

Jak se tam dostanete

Využít můžete placeného parkoviště před vstupem na stezku.

Doporučená délka návštěvy

2 hodiny