Zřícenina Starý zámek - Borotín

Zřícenina Starý zámek - Borotín

Nejromantičtější z hradů Toulavy opředeným mnoha pověstmi. Vedle stojí barokní statek, kde se drží lidové obyčeje. Romantické místo vás pohltí svou atmosférou. Dle pověsti se tu zjevuje Bílá paní, jejíž dřevěnou sochu najdete u hradu.

Přístupnost

Hrad je soukromým majetkem, ale je možnost po domluvě za symbolický poplatek na zřícenině přespat.

Jak se tam dostanete

Autobusem se k hradu můžete dopravit do zastávky Borotín - Starý zámek nebo přímo z Borotína půlhodinovou procházkou. Přístup ke zřícenině umožňuje odbočka ze silnice Tábor - Praha v Sudoměřicích vlevo, směr na Sedlec-Prčice. Vlaková zastávka je v Sudoměřicích u Tábora, od hradu vzdálená asi dva kilometry. Pěší turisty přivede do Borotína trasa modré značky z Jistebnice (asi 10 km), nebo žlutá značka ze Střezimíře, případně z Balkovy Lhoty. Přímo k hradu vede i trasa červené značky z Tábora (asi 17 km).

Doporučená délka návštěvy

2 hodiny

Doplňující informace

Jedna z mnoha zastávek Karla Hynka Máchy a kulisy natáčení pohádky "Honza málem králem" z roku 1976. 

Ke zřícenině vede necelé 4 km dlouhá Naučná stezka Jana Evangelusty Kypty, kantora, skladatele a místního rodáka. Kromě něj se dozvíte i o historii hradu, obce Borotín a v nesposlední řadě také nádherné romantické krajině Jistebnické vrchoviny, kterou budete procházet. Více o stezce ZDE.

Hned vedle hradu se nachází barokní statek, který je právě v rekonstrukci, ale již částečně opravený. Pořádají se zde tradiční dožínkové slavnosti.