Přidat do programu

Zřícenina Starý zámek - Borotín

Jedna z mnoha zastávek Karla Hynka Máchy a kulisy natáčení pohádky "Honza málem králem" z roku 1976. Romantické místo vás pohltí svou atmosférou. Dle pověsti se tu zjevuje Bílá paní, jejíž dřevěnou sochu najdete u hradu.

Ke zřícenině vede necelé 4 km dlouhá Naučná stezka Jana Evangelusty Kypty, kantora, skladatele a místního rodáka. Kromě něj se dozvíte i o historii hradu, obce Borotín a v nesposlední řadě také nádherné romantické krajině Jistebnické vrchoviny, kterou budete procházet. Více o stezce ZDE.

Autobusem se k hradu můžete dopravit do zastávky Borotín - Starý zámek nebo přímo z Borotína půlhodinovou procházkou. Přístup ke zřícenině umožňuje odbočka ze silnice Tábor - Praha v Sudoměřicích vlevo, směr na Sedlec-Prčice. Vlaková zastávka je v Sudoměřicích u Tábora, od hradu vzdálená asi dva kilometry. Pěší turisty přivede do Borotína trasa modré značky z Jistebnice (asi 10 km), nebo žlutá značka ze Střezimíře, případně z Balkovy Lhoty. Přímo k hradu vede i trasa červené značky z Tábora (asi 17 km).

Hned vedle hradu se nachází barokní statek, který je právě v rekonstrukci, ale již částečně opravený. Pořádají se zde tradiční dožínkové slavnosti.

 

Zpět