Přidat do programu

Zřícenina hradu Zvěřinec

Hradu sedí v kopcovité krajině jižně od Jesenice již od 14. století. Do dnešních dnů se z něj nezachovalo mnoho, o to více zajímavostí a tajemství ale nasbíral jinde.

Název mu dal nejspíš zdejší kopec a les, kde kdysi bývala obora. Detaily jeho vzniku i to, jak a kdy přesně hrad zanikl ale zůstalo utajeno. Možná to bylo kvůli válce, možná i z mnohem prostšího důvodu. Jaké místní „důkazy“ svědčí o tom, že na hradu lidem kázal mistr Jan Hus, a jak si už rozbořený hrad oblíbil mladý Karel Hynek Mácha? O tom všem se dozvíte na naučné stezce, která na Zvěřinec vede z osady Zadní Boudy.

Až k rozvalinám hradu dosahuje cíp přírodního parku Jistebnická vrchovina, takže i pohled do okolní přírody odsud bude určitě stát za to. A pokud máte rádi trochu toho mystična, přiláká vás torzo strážní věže. Vyzařuje totiž pozitivní energii stejně jako několik menhirů podél naučné stezky. A čas od času se tu prý dějí zvláštní věci...

 

Můžete přijít pěšky červenou turistickou značkou 1 km ze Zadních Bud či 2 km z Matějova, zřícenina je volně přístupná kdykoliv během roku.

Zpět