Zámek Brandlín

Zámek Brandlín

Zámek Brandlín byl původně samostatným deskovým statkem s tvrzí.

Přístupnost

Květen až říjen, dle aktuální návštěvní doby

Vstupné

Dobrovolné

Jak se tam dostanete

Využít můžete přilehlé parkoviště

Doporučená délka návštěvy

1 hodina

Doplňující informace

Zámek venkovského stylu ve vesničce nedaleko Tučap původně býval statkem s tvrzí. Významnými majiteli byli Olbramové Brandlínští ze Štěkře, kteří tvrz počátkem 16.století přestavěli na renesanční. Dále se vystřídalo více majitelů, mj. rod Hozlauerů z Hozlau a Černínové z Chudenic. Později byla tvrz přestavěna na zámek v barokním slohu. V 18 století patřil zámek Klášteru Zlatá Koruna, rodině baronů Nádherných, následovaly barokní úpravy.  Poslední úpravy jsou známy z let 1934 a 1958.  Nyní se zámek postupně rekonstruuje a stává se po dlouhé době přístupný veřejnosti.

V dolní části zámku se nachází zámecká krčma, kde můžete posedět v příjemném prostředí s pohledem na krásné klenby a erby všech původních majitelů.
V prvním patře vzniká expozice rytířského sálu, kde naleznete historické objekty a jejich repliky, včetně sbírky zámeckých hodin.
Z venku si můžete prohlédnout zachovalé renesanční sgrafity, zajímavě řešené je východní průčelí, které stojí za shlédnutí.

Zámek Brandlín leží v Jižních Čechách ve středu vesnice Brandlín, která se nachází přibližně 8 km severovýchodně od Soběslavi a 8 km severozápadně od Plané nad Lužnicí. V jeho okolí naleznete ve stejné vzdálenosti také zámek Červenou Lhotu. Dále je možné navštívit známou zříceninu dvoj hradu Choustník , která je vzdálena asi 5 km a Kozí Hrádek ve vzdálenosti cca 10 km.