Zámek Tábor - Měšice

Zámek Tábor - Měšice

Zámek je dominantou městské části Měšice, na jejímž místě stála původní vesnice. Součástí zámku je velkostatek.

Co zapříčinilo zazdění služebné Anny a jak je její osud spojen se stejnojmennou kaplí na nedalekém vršku? Kam na zámku chodila na toaletu známá císařovna Sisi? To vše a nejen to zjistíte na zámku v Měšicích.

Při prohlídce vám majitelé odhalí, jaké je současné bydlení, život a práce na zámku. Můžete shlédnout tematické výstavy zaměřené na Konrada Adenauera, 21. srpen 1968 či Johna F. Kennedyho. Co jistě nelze minout, jsou různé nábytkové exponáty slavných historických osobností: jídelní stůl a pohovka Reinharda Heydricha, nebo Clementine Churchillové, secesní postele po Janu Masarykovi a další unikáty.

Atmosféru zámku doplňuje památná 350letá lípa, rostoucí před jižním průčelím. Každý rok v květnu se u ní pravidelně konají Měšické mezinárodní slavnosti.

Přestavbou renesanční tvrze z roku 1545 vznikl barokní zámek, který je současnou dominantou Měšic, jedné z městských částí Tábora. Po druhé světové válce si značně zdevastovaný zámek prošel trpkým osudem.

Ve druhé polovině 90. let se ho rodu Berwid-Buquoy podařilo získat zpátky. Jeho příslušníci vás po svém zrekonstruovaném obydlí také provedou.

V těsném sousedství zámku se nachází statek Měšice.