Klášter Bechyně

Klášter Bechyně

Klášter ukrývá nejrozsáhlejší soubor sklípkových kleneb v ČR. Na skále vysoko nad řekou Lužnicí a přesto přímo v centru Bechyně najdete františkánský klášter. Že se jedná o stavbu vskutku unikátní, ale i zázračnou, o tom se můžete přesvědčit uvnitř.

Přístupnost

Celoročně, dle aktuální provozní doby.

Vstupné

Ano, dle aktuálního ceníku.

Jak se tam dostanete

Využít můžete Bechyňské parkoviště nebo hromadné dopravy.

Doporučená délka návštěvy

1 hodina.

Doplňující informace

Klášter pochází z 15. století, kdy vznikl na místě původní, husity kompletně zničené stavby. Trojkřídlá budova s ambitem okolo čtvercového dvora byla po více než čtyři staletí sídlem františkánů a dnes je velice cennou památkou. Ukrývá totiž skutečný architektonický klenot středověku – nejrozsáhlejší soubor sklípkových kleneb, jehož význam přesahuje hranice naší země.

Součástí kláštera je kostel Nanebevzetí Panny Marie a kaple Ukřižování Páně a Bolestné Panny Marie. I tady se atmosféra duchovna pojí s architektonickými zážitky. Barokní kaple má totiž díky přestavbě neobvyklý osmiboký půdorys a kostel je opět zaklenutý obdivuhodnou sklípkovou klenbou.

Co ale klášter proslavilo po celém širokém kraji, byl zázrak, který se tu udál. A dokonce ne jeden! Tři sošky tu postupně dokázaly přestát řádění vojáků a v dobách míru pak zázračně uzdravovaly nemocné. Jak se tehdy sošky ubránily, jak přesně pomohly věřícím a spoustu dalšího se už dozvíte v klášteře v Bechyni.

Prohlídky pořádá Turistické informační centrum Bechyně.