Dům Františka Bílka v Chýnově

Dům Františka Bílka v Chýnově

Svým autorem skromně nazývaná „Chaloupka“ a ve skutečnosti mistrovské dílo nejvýznamnější postavy českého symbolismu. Bílkův dům v Chýnově byl postaven podle umělcových návrhů v roce 1898 a v jeho koncepci hrála prvořadou úlohu potřeba prostorného světlého ateliéru.

Přístupnost

Celoročně, dle aktuální otevírací doby Od listopadu do dubna pouze po telefonické domluvě.

Vstupné

Ano, dle aktuálního ceníku.

Jak se tam dostanete

Využít můžete hromadné dopravy.

Doporučená délka návštěvy

.1 hodina

Doplňující informace

Podobně jako Bílkova pražská vila je také chýnovský dům zasazen volně do přírodního prostředí. Jeho stěny tvoří režné cihlové zdivo, zde v kombinaci se dřevem. Fasáda domu je zdobena řadou symbolických reliéfů, doplněných Bílkovými mystickými texty.  

Od roku 1990 dům vlastní Galerie hlavního města Prahy. V Chýnově je možné navštívit také místní hřbitov, kde je František Bílek pochován u své monumentální pětimetrové sochy Modlitba nad hroby, vytvořené v roce 1905.Kromě této plastiky zdobí chýnovský hřbitov ještě pět dalších náhrobků, realizovaných Františkem Bílkem v letech 1902-1918. Pro Bílkův dům byl vydán speciální průvodce „František Bílek / Dům v Chýnově“, který je k zakoupení v pokladně objektu a v pražském Trojském zámku.