Přidat do programu

Langova rozhledna Onen Svět

Jedinečná vyhlídka v oblasti Středního povltaví, to je již od roku 2001 Langova rozhledna na Onom světě.

Celodřevěná, 15 metrů vysoká rozhledna, stojí v nadmořské výšce 620 metrů, má 4 vyhlídková patra s panoramatickým rozhledem nejvyššího patra cca 330 °. Běžně lze dohlédnout na Šumavu, při velmi dobré viditelnosti až na Alpy. Z rozhledny budete mít výhled na Orlickou přehradu a zámek Orlík, Kovářovsko, Krásnohorsko, panorama Šumavy a Novohradských hor, Střední povltaví, JE Temelín i Středočeskou pahorkatinu.

Osada Onen Svět se nachází severně od Lašovic (500 m přímo, 2 km po silnici) a asi 6,5 km od Kovářova. V roce 2011 zde trvale žilo devět obyvatel. Uprostřed vsi je dřevěná chata Onen svět z roku 1940, podle níž se dnes osada jmenuje. Vedle ní byla v roce 2001 postavena Langova rozhledna.

Další, stejnojmenná osada Onen Svět se nachází i na druhé straně téhož hřebene Hrbů, na území obce Klučenice.

Dřívější používaný název byl Onen svět nebo Onej svět. Bývalo zde několik stavení a kdysi zámeček, který však úplně zanikl. V 17. století pobývalo ve zdejším kraji mnoho evangelíků, kteří se mohli po vydání tolerančního patentu veřejně hlásit ke své víře. Podle tohoto zdroje je název Onen Svět odvozený od stejnojmenné samoty, kde se tajně kdysi ukrývali vyznavači protestantského hnutí.

 

Zpět