Muzeum Kočky a rybářství

Muzeum Kočky a rybářství

Vše, co se koček týče od historie až po současnost! Tak například kočky ve výtvarném a užitném umění, pod čímž si můžeme představit nejrůznější podobizny koček dřevěných, keramických, skleněných, porcelánových, malovaných, kreslených či vyřezávaných. V prostorách zámku Lnáře je možné navštívit expozici věnovanou rybníkářství a rybářství na Lnářsku. 

Přístupnost

Květen až září, de aktuální otevírací doby.

Vstupné

Ano, dle aktuálního ceníku.

Jak se tam dostanete

Parkoviště v areálu, vlaková zastávka cca 2km od zámku, zastávka autobusu cca 300 m od zámku.

Doporučená délka návštěvy

1 hodina.

Doplňující informace

Historie soužití člověka a kočky čítá již čtyři tisíce let a během takto dlouhé doby vzniklo mnoho uměleckých předmětů zpodobňujících toto ušlechtilé zvíře, které se stalo múzou a inspirací mnoha umělců. V muzeu můžeme spatřit, jak vypadaly mumifikované kočky z Théb, či mozaiky z římských vil opět s kočičí tématikou. Kočka byla velmi ceněna a uctívána ve starém Egyptě, kde představovala mytický symbol.Dominantou muzea je dva metry vysoká kopie sochy kočky, která představuje egyptskou bohyni Bastet, jejíž originál pochází z 8. až 4. století před naším letopočtem.

Muzeum se též věnuje organizovanému chovatelství ušlechtilých koček - poháry a diplomy připomínají tradici českých výstav ušlechtilých koček. Výstavu doplňují zajímavé texty na stěnách pojednávající o historii soužití člověka a kočky, o původu a rozšíření koček po celém světě, o kočičí fyziologii a psychice. Na chodbě s klenutými historickými stropy je možno spatřit velkoformátové fotografie koček. Nakonec si mohou návštěvníci v recepci muzea zakoupit nějaký milý „kočičí" suvenýr na památku. Ty nejkrásnější (tedy živé) exempláře kočiček zde ovšem nečekejte.

 

Víte, že...

… se jedná o raritu, kterou byste těžko hledali v celé Evropě?