Vodárenská věž České Budějovice

Vodárenská věž České Budějovice

Pro veřejnost byla věž otevřena v polovině září 2015 a stala se nejatraktivnějším vodohospodářským objektem na jihu Čech. Atraktivní videoprůvodce, komentovaná prohlídka a doprovodný program jsou dobrým důvodem toto místo navštívit.

Přístupnost

červenec a srpen + dle speciálních akcí viz otevírací doba

Vstupné

zdarma, maximální kapacita prohlídek je 20 míst, z toho 15 lze předem rezervovat, ostatní zůstávají volně pro příchozí.

Jak se tam dostanete

Vodárenská věž se nachází u cyklostezky podél řeky Vltavy, po cyklostezce můžete jít i z centra města. U Vodárenské věže se nachází přístavní molo lodní dopravy (jet můžete od Kavárny VLNNA, která je na Sokolském ostrově). Automobil můžete zaparkovat na P+R Dynamo, které je vzdálené 400 metrů.

Doporučená délka návštěvy

minimálně 1 hodina

Mají tu razítko?

ano

Doplňující informace

Vodárenská věž byla vystavěna v letech 1721-1724 a nachází se na pravém břehu Vltavy v bezprostřední blízkosti Litvínovického mostu. Původně zajišťovala přívod vody z řeky Vltavy do Samsonovy kašny, známé českobudějovické dominanty. Vodu odebírala z Vltavy až do počátku 20. století. Odebíraná voda se vytlačovala do měděné nádrže v nejvyšší části věže a odtud samotíží odtékala potrubím do města. Původně barokní věž byla r. 1882 upravena a zvýšena na 44,3 m. V této podobě stojí doteď. Zajímavostí je válcový vodojem osazený ve výšce 32 metrů.

Za prohlídku stojí i areál pod Vodárenskou věží.

 

Víte, že...

… v prostoru Vodárenské věže se nachází odpočinkový park a začíná zde šifrovací hra Kachna na prameni?