Státní zámek Červená Lhota

Státní zámek Červená Lhota

Renesanční vodní zámek, vybudovaný na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka, známý především díky pohádkám. Zámek je obklopen anglickým parkem se zámeckou kaplí Nejsvětější Trojice, postavenou v 16. století.

Přístupnost

květen - říjen dle otevírací doby

Vstupné

ano, dle aktuálního ceníku

Jak se tam dostanete

Autem:

  • od Jindřichova Hradce můžete jet po silnici č. 128 do Deštné a poté směr Červená Lhota (19,6 km, 25 min) nebo můžete ze silnice č. 128 odbočit na Studnici a přes Pluhův Žďár a Jižnou se dostanete na Červenou Lhotu o trochu kratší cestou (18,3 km, 26 min.)
  • od Tábora můžete jet po placené dálnici D3 na Soběslav a tam odbočit na silnici č. 135 na Tučapy, Dírnou a Červenou Lhotu (37,6 km, 38 min.) nebo po silnici č. 603 do Plané nad Lužnicí a z ní odbočit na Košice, Tučapy, Dírnou a Červenou Lhotu (29,4 km, 42 min.)
  • od Českých Budějovic po silnici E55 směr na Veselí nad Lužnicí, za Veselím odbočit na silnici č. 23 směr Kardašova Řečice, za obcí Doňov odbočit doleva na Záhoří, Lžín, Dírnou a Červenou Lhotu (55 km, 1 hod.)
  • od Pelhřimova po silnici E551 do Kamenice nad Lipou, pak po silnici č. 135 do Mnichu a po silnici č. 128 do Deštné, poté směr Červená Lhota (38,6 km, 42 min.)

Vlakem:

  • stanice Soběslav a poté pěšky po žluté do Lžína a z něj nejkratší cestou po silnici na Dírnou a Červenou Lhotu (16,3 km)
  • stanice Kardašova Řečice a pak po modré (10,7 km)

Autobusem:

  • zastávka Pluhův Žďár, Červená Lhota - vystoupíte přímo u hlavních parkovišť, k zámku je to cca 5 minut pěšky
  • zastávka Pluhův Žďár, Červená Lhota rozcestí - dáte se po modré značce, která vede k zámku - cca 15 minut pěšk

V okolí vedou pěší a cyklo trasy.

Doporučená délka návštěvy

2 hodiny

Doplňující informace

Z původní gotické tvrze byl přestavěn v 16. století a dílčími úpravami v 17. století získal hodnotné interiéry s bohatou štukovou výzdobou a cennými nástěnnými malbami. Interiéry západního křídla zdobí rokokové postavičky v kartušových rámcích a pokoje jsou vybaveny nábytkem renesančního až biedermeierovského období. Rozhodně kuriózně působí zřejmě až příliš nemilosrdný portrét Markéty Korutanské a Tyrolské, známé z knihy Liona Feuchtwangera Ošklivá vévodkyně.

Víte, že...

… se zde natáčely pohádky jako Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku?