Vodopády Sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády Sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády svatého Wolfganga se nacházejí nedaleko města Vyšší Brod na Menší Vltavici.

Tzv. Vodopády Svatého Wolfganga (též Wolfgangovy vodopády) se nacházejí nedaleko města Vyšší Brod proti proudu Menší Vltavice. Dostanete se k nim po Opatské stezce, jež vede z Vyššího Brodu, a to po žluté turistické značce.

Označení "vodopády" může někdo chápat jako poněkud nadnesené, neboť se ve skutečnosti jedná o kaskádu menších vodopádů na mohutných balvanech v řečišti Menší Vltavice. Při větším množství vody, zejména v období silných dešťů či jarního tání, kdy proudy přepadávají přes obrovské balvany, jsou "vodopády" velmi působivé. 

Pod největším z vodopádů můžete postát na dřevěném můstku, pokochat se příjemnou vyhlídkou na živou a divokou vodu a naslouchat jejímu hlasu. Místo u vodopádů je krásným místem k odpočinku uprostřed divoké a nespoutané přírody a rovněž vzácnou lokalitou, kde můžete zpozorovat např. skorce vodního či ledňáčka. V porostech mechů v řečišti žijí zástupci torentikolních bezobratlých druhů, vzácně je zde pozorován i rak kamenáč.

Zdejší voda je kyselá (pH 6,6 - 6,8) a co se týče její teploty, v zimě může klesnout až na bod mrazu a i v tom nejparnějším létě dosahuje přibližně pouze 10 stupňů.

Přístupnost

celoročně

Vstupné

zdarma

Jak se tam dostanete

k vodopádům se dostanete po trase Opatské stezky, která vede z vyšebrodského kláštera a z centra Vyššího Brodu, a to po žluté turistické značce. Z centra města jsou to necelé 2 kilometry 

Doporučená délka návštěvy

vymezte si minimálně půlku dne

Mají tu razítko?

ne