Přidat do programu

Vodopády Sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Tzv. Vodopády Svatého Wolfganga (též Wolfgangovy vodopády) se nacházejí nedaleko města Vyšší Brod proti proudu Menší Vltavice. Dostanete se k nim po Opatské stezce, jež vede z Vyššího Brodu, a to po žluté turistické značce.

Označení "vodopády" může někdo chápat jako poněkud nadnesené, neboť se ve skutečnosti jedná o kaskádu menších vodopádů na mohutných balvanech v řečišti Menší Vltavice. Při větším množství vody, zejména v období silných dešťů či jarního tání, kdy proudy přepadávají přes obrovské balvany, jsou "vodopády" velmi působivé. 

Pod největším z vodopádů můžete postát na dřevěném můstku, pokochat se příjemnou vyhlídkou na živou a divokou vodu a naslouchat jejímu hlasu. Místo u vodopádů je krásným místem k odpočinku uprostřed divoké a nespoutané přírody a rovněž vzácnou lokalitou, kde můžete zpozorovat např. skorce vodního či ledňáčka. V porostech mechů v řečišti žijí zástupci torentikolních bezobratlých druhů, vzácně je zde pozorován i rak kamenáč.

Zdejší voda je kyselá (pH 6,6 - 6,8) a co se týče její teploty, v zimě může klesnout až na bod mrazu a i v tom nejparnějším létě dosahuje přibližně pouze 10 stupňů.

Zpět