Husinecká přehrada

Husinecká přehrada

Vodní nádrž Husinec je přehradní nádrž poblíž stejnojmenného města v okrese Prachatice

Hlavním účelem stavby byla ochrana Husince a dalších obcí před povodněmi. Jezero vzniklé za přehradní hrází zachycovalo a dodnes zachycuje při jarním tání velkou vodu. Přehrada byla dokončena v roce 1939 a k jejímu základnímu využití přibyla postupně i další. Nádrž vzniklá před hrází se stala rezervoárem, který zásobuje okresní město Prachatice pitnou vodou. V letech 1950 - 1954 byla pod hrází postavena malá hydroelektrárna, která je osazena jedním turbosoustrojím s Kaplanovou turbínou a instalovaným výkonem 0,5 MW. Kamenná hráz je vysoká 34 m a v koruně dlouhá 196,5 m. Vozovka, která po 5 m široké koruně vede, je ve výšce 25 m nad hladinou jezera.

Jezero, které za hrází vzniklo, dosahuje rozlohy 68 ha a obsahuje 6,53 mil. metrů krychlových vody. Přehrada je postavena z kamene, který byl lámán v nedalekém velkolomu na Kobylí Hoře u Prachatic. Kámen byl na stavbu dopravován pomocí lanovky, jež překlenula celé široké údolí. Přes hráz vede silnice z Prachatic do Husince. Vede tudy také trasa červené značky z Prachatic (asi 5 km) do Husince (asi 3 km). Podél nádrže vede žlutá turistická značka od hráze a dále údolím řeky Blanice až keKřišťanovickému rybníku nedaleko zříceniny hradu Hus.

Kontakty:

Přístupnost

Celoročně

Vstupné

Zdarma

Jak se tam dostanete

Husinecká naučná stezka: stezka začíná u Husova domku v Husinci a provede vás po okolí rodného města Mistra Jana Husa. Na sedmnácti zastaveních se seznámíte s historií města a jeho zajímavostmi, dočtete se o vodní nádrži Husinec nebo o Husově skále. Kratší varianta stezky (4 km) vede po místním červeném značení.