Opatská stezka

Opatská stezka

Naučná Opatská stezka začíná pouze několik metrů od horní brány Vyšebrodského kláštera.

Opatská stezka je naučnou stezkou vedoucí od kláštera ve Vyšším Brodě údolím Hamerského potoka, dnes známého pod názvem Menší Vltavice. Zahrnuje dvě trasy, jež jsou označeny jako Opatská stezka I a Opatská stezka II.  

Opatská stezka I

Nenáročná stezka vede od areálu Vyšebrodského kláštera a směřuje kolem sochy na vysokém podstavci po žluté turistické značce, podél Opatského kanálu a Menší Vltavice. Tvar stezky opisuje osmičku a vrací se zpět ke klášteru. Prostřednictvím infotabulí, které jsou podél stezky umístěny, se dozvíte např. o umění starých kameníků nebo Opatském kanálu. Během trasy se můžete napít z údajně léčivé studánky a v nejvzdálenějším bodu stezky pak zhlédnout Wolfgangovy vodopády.

Opatská stezka II

V pořadí druhá opatská stezka (4,2 km) vede opět od Vyšebrodského kláštera, sleduje nově vyznačenou modrou turistickou značku a směřuje k obci Loučovice. 4 km dlouhou stezku lemuje 5 informačních tabulí, jejichž prostřednictvím se seznámíte s mnoha historickými, přírodními i technickými zajímavostmi na stezce i v širším okolí. Každé zastavení poskytuje možnost odpočinku v podobě instalované lavičky a přibližně v půli stezky je i zastřešené posezení. Stezka je poměrně dobře schůdná jak pro rodiny s dětmi, tak pro méně zdatné turisty. 

 

Přístupnost

celoročně

Vstupné

zdarma

Doporučená délka návštěvy

minimálně 2 hodiny

Mají tu razítko?

ne

Doplňující informace

Příjemný a nenáročný výlet malebným údolím Menší Vltavice, který přináší zajímavé informace o historii kamenictví.