Přidat do programu

Kozí hrádek

Zasazená v rozlehlých lesích se nad malebným údolím Kozského potoka nedaleko Sezimova Ústí II skrývá zřícenina gotického hradu. Rozlohou sice nevelký, ale o to známější Kozí hrádek je spojován zejména s osobností mistra Jana Husa. Výlet na hrádek potěší i vaše děti. Kolem něj totiž vede komiksová naučná stezka, která zábavnou formou vypráví příběh mistra Jana Husa.

První písemná zmínka o Kozím hrádku pochází z roku 1377, ale je jisté, že jeho historie je starší. Po požáru v 15. století pustý hrad poskytoval stavební kámen na objekty v blízkém okolí, později byly jeho zbytky dokonce roztrhány střelným prachem, aby nemohly sloužit jako útulek „lidem potulným a nespolehlivým“. Na odkrytí zřícenin hradu tak, jak je můžete vidět dnes, má velkou zásluhu významný český historik, genealog a heraldik August Sedláček a zdejší řídící učitel a regionální archeolog a spisovatel Josef Švehla.

Díky svému historickému významu Kozí hrádek nese titul národní kulturní památky. V jeho blízkosti najdete také husitskou mohylu J. V. Duška s medailonem Jana Husa a můžete se osvěžit v lesním občerstvení, a to nejen v čase dobových slavností.

Otevřeno pro veřejnost:

1. květen - 30. září (mimo pondělí) 

Zpět