Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, které patří k pěti největším ústavům svého druhu v České republice. Výstavy v zámecké jízdárně jsou často světové úrovně, proto se vyplatí zkontrolovat aktuální nabídku.

Přístupnost

celoročně dle otevírací doby

Vstupné

ANO, dle aktuálního ceníku

Jak se tam dostanete

Alšova jihočeská galerie se nachází v jízdárně Zámku Hluboká. Doporučujeme parkovat na centrálním parkovišti (u kruhového objezdu vedle Penny marketu). Cesta od parkoviště vám zabere cca 25 minut pěšky, vede do kopce skrz hlavní zónu (turistické informační centrum, kavárny, restaurace, kostel). Můžete využít turistický vláček, který vyjíždí od parkoviště. Možnost parkovat i na hlavní zóně (Masarykova ulice, kde je ale menší kapacita a vyšší parkovné). K zámku z Masarykovy ulice je vjezd zakázán.

Doporučená délka návštěvy

1 hodina (dle aktuálních výstav) + čas na okolí zámeckých zahrad a zámek

Doplňující informace

AJG zahájila svou činnost 1. 1. 1953 a do názvu dostala jméno jihočeského rodáka malíře Mikoláše Alše (1852-1913).

Jejím hlavním sídlem je od dubna 1956 někdejší neogotická jízdárna zámku Hluboká nad Vltavou (postavena 1845-47 vídeňským architektem Franzem Beerem, adaptována 1953-55 budějovickým architektem Jaroslavem Fidrou). V roce 1967 zřízena pobočka - oddělení keramiky AJG, která je umístěna v adaptované budově někdejšího zámeckého pivovaru v Bechyni.

Pobočka AJG: od r. 1993 otevřen v Českých Budějovicích (U Černé věže 22) pro výstavní účely (v roce 2019 rekonstruovaný) Wortnerův dům.

Víte, že...

…unikátní sochy najdete i u vstupu hlubocké expozice - v zimní zámecké zahradě a jedná se o díla, která dříve zdobila majetek Adolfa Hitlera?