Přidat do programu

Kotěrova vodárna s galerií buddhistického umění v Třeboni

Ve vodárenské věži v Třeboni je veřejnosti zpřístupněna unikátní sbírka buddhistického umění z Mongolska. Sbírka je ojedinělým sběratelským počinem třeboňského rodáka Milana Klečky, který několik desetiletí působil v Mongolsku. Sbírku umístil ve zrekonstruované vodárenské věži, která je sama o sobě architektonickou památkou. Od roku 2017 je část sbírky majetkem Národního muzea - Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Galerii bude provozovat město Třeboň.

Vodárenská věž v lokalitě Na Kopečku byla postavena v roce 1909 ve stylu geometrické moderny dle návrhu slavného českého architekta prof. Jana Kotěry. Byla součástí nové vodárenské soustavy. Vodárna sloužila k zásobování města pitnou vodou až do konce 60. let minulého století. Objekt je od roku 1988 památkově chráněn. Nevyužívanou věž město pronajalo Milanu Klečkovi v roce 2005. V průběhu dalších osmi let budovu zrekonstruoval a vytvořil prostory pro svou sbírku, kterou nashromáždil v sedmdesátých a osmdesátých letech v Mongolsku, kde pracoval jako geolog. Část sbírky, celkem 39 maleb, získalo v roce 2017 Národní muzeum - Náprstkovo muzeum, které uchovává rozsáhlé sbírky uměleckého řemesla tibetského buddhismu. Nashromáždili je českoslovenští odborníci, kteří působili v Mongolsku od šedesátých let 20. století. Sbírka pana Klečky tak završuje tuto zajímavou sběratelskou činnost. Sbírkové předměty jsou zajímavé jak z umělecko-historického, tak etnografického hlediska, neboť vypovídají o Mongolsku v době, kdy bylo obtížně dostupné pro západní badatele. Náboženské malby a chrámové textilie z Klečkovy sbírky jsou ojedinělé, dosud ve sbírkách Náprstkova muzea nejsou, a nejsou ani ve sbírkách muzeí ve střední Evropě.

Galerie buddhistického umění v Třeboni Na Kopečku se otevírá veřejnosti v květnu 2018. Město Třeboň bude při provozování věže spolupracovat s Národním muzeem v Praze.

 

Provozní doba galerie (prohlídky pouze s průvodcem):   
                             - květen, červen, září - víkendy a svátky, každou celou hodinu 10 - 16 hod.
                             - červenec, srpen - Čt, Pá, So, Ne, každou celou hodinu 10 - 17 hod.

Informace o doprovodných akcích: www.itrebon.cz

Zpět