Přidat do programu

Blatské muzeum Weisův dům

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí bylo založeno v r. 1898. R. 1950 bylo muzeum obohaceno o pozůstalost hudebního skladatele a sběratele lidových písní Karla Weise a současně bylo umístěno v pozdně renesančním domě (vybudovaném v letech 1616 a 1617), který dnes nese Weisovo jméno. Od r. 1992 je muzeum součástí Husitského muzea v Táboře.

Budova na první pohled upoutá svou krásnou fasádou se sgrafity, která byla obnovena v r. 1994. Návštěvníkům nabízí umělecko-historickou expozici „Z pokladů muzea“, která představuje uměleckohistorické sbírky z 16. – 19. století. V pěti sálech uvidíte předměty dokumentující tehdejší život v malém městě - cechovní malovýrobu, bytovou kulturu a vzdělanost, nechybí ani exponáty z církevního prostředí (barokní malby a plastiky, liturgické předměty, kněžská roucha), historická kola či ukázky zbraní z 19. století. K nejatraktivnějším předmětům patří dosud funkční hrací skříň (polyfon) a měšťanská hrací židle. Samostatný sál je věnován národopisu Blat. Součástí stálé expozice je také Pamětní síň Karla Weise (1862-1944), která návštěvníky seznámí s životními osudy a dílem tohoto hudebního skladatele a významného sběratele jihočeských lidových písní. Uvedená nabídka je každý rok doplňována několika krátkodobými výstavami a koncerty a muzeum pořádá i přírodovědné exkurze.

Nyní probíhá rekonstrukce interiérů, na níž naváže instalace nových expozic. V roce 2021 bude muzeum opět otevřeno veřejnosti.

Zpět