Hornická naučná stezka Albrechtovice

Hornická naučná stezka Albrechtovice

Projděte si jedinečnou a zatím jedinou známou a zpřístupněnou lokalitu historické těžby zlata na okrese Prachatice.

Příběh o historickém dobývání zlata a stříbra v Záblatské údolní kotlině. Jedná se o jedinečnou a zatím jedinou známou a zpřístupněnou lokalitu historické těžby zlata na okrese Prachatice. Na stezce se nachází 5 informačních panelů seznamujících návštěvníky s historií dobývání rudy v této oblasti. Tématy zastavení jsou: Historie, Šachata, Štola, Rudné žíly, Uprávna a vše o důlním podnikání v regionu.

Projděte si trasu dlouhou 5,5 km: Pod Perlovicemi → Nad Čertovým mlýnem → Čertův mlýn → Albrechtovice → Libínské Sedlo → Pod Perlovicemi

Výchozí bod: „Pod Perlovicemi“, kde je možné nechat zaparkované auto. Odtud budeme klesat 2 km po žluté turistické značce přes louky až k Farskému potoku, který musíme přejít a pokračujeme cca 100 m až k hornické naučné stezce. Cestou mineme 2 vojenské bunkry.

Po prohlídce NS stoupáme po žluté turistické značce 0,5 km do Albrechtovic, kde za domem č.p. 42 odbočíme doleva a napojíme se na modrou turistickou značku.

Zhruba 0,5 km klesáme po asfaltové cestě opět k Farskému potoku. Po 1,5 km proti proudu potoka dojdeme až na Libínské Sedlo. Zde se můžeme občerstvit v Hospůdce U Brabců nebo v restauraci Hotelu Libínské Sedlo.

Poté už následuje 0,5 km klesání po modré turistické značce po chodníku zpět k výchozímu bodu „Pod Perlovicemi“.

Trasa vhodná i pro malé děti. Nenáročný profil trasy vedoucí lesem a loukami. V případě výletu se staršími dětmi je možné začíti zakončit trasu v Prachaticích (rozcestník – Pod Černou Horou). Trasa není vhodná pro cestování s kočárky.

Zajímavosti na trase:

  • Vojenské bunkry
  • Zbytky Zlaté stezky
  • Hornická NS Albrechtovice – 5 informačních panelů přibližující těžbu rudy v této oblasti
  • Kostel sv.Anny – Libínské Sedlo

 Kontakty: