Soběslav - historické centrum
Rožmberské město se zbytky hradeb i hradu.
Leží mezi poli a lukami tak skromně, že byste si jí snad ani nevšimli. Tedy nebýt vysoké kostelní věže, která je vidět z širého kraje. Soběslav je neodmyslitelně spajta s Rožmberky, hlavně s tím posledním Petrem Vokem, který tu nechal založit unverzitu, jež měla konkurovat té pražské Karlově (což se nepodařilo) a věnoval tady dům oblíbené dvorní dámě své ženy Zuzaně Vojířové. Město vzniklo někdy ve 12. století.
Prý tu žil poustevník, který na otázku kolem projíždějícího českého knížete, proč tak mohutně zvoní, odpověděl: „Sobě slavím,“ a tak dostalo podle pověsti město své jméno. Spíše ho však založili Vítkovci, kteří ovládali celý kraj. Město mělo ve středověku mohutnou trojitou hradbu, do dnešních dob mohou turisté obdivovat její zbytky - a v severozápadním rohu stával hrad. Dnes z něj zbyla věž Hláska s moderní knihovnou. Spleť křivolakých uliček jako v Táboře nečekejte. Mají tu ale hezké prostorné náměstí, kde se každoročně koná dechovkový festival, Blatské muzeum, které sídlí mimo renesanční Smrčkův dům na náměstí právě v domě Zuzany Vojířové – dnes Dům Rožmberský a hned tři krásné kostely.
Ten největší – chrám sv. Petra a Pavla se může pochlubit nejvyšší věží z celé Toulavy, kterou proslavilo to, že podobně jako věž v Pise, je mírně nakřivo. Je zní krásný výhled do okolního kraje a za jasného počasí až na Šumavu. Svou nenápadnou gotickou krásou a jedinečnou architekturou zujme návštěvníka i starší špitální kostel sv. Víta hned vedle staré radnice z 15. století s červenými štíty. Kostel svatého Marka s šindelovou střechou slouží dnes jako galerie. A pokud si ještě někdo vzpomene na šicí stroje značky Lada, tak ty se vyráběly právě v Soběslavi.