Přidat do programu

Židova strouha

Židova strouha pramení nedaleko Bzí, pod Bechyní, a vytváří romantický kaňon s rozeklanými skalami a jeskyněmi. Své jméno získala podle pověsti po Židech, kteří se tu po vypovězení z Čech schovávali v nepřístupných stráních. Dle jiné verze zase podle kouzelníka Žita.

Na pěší výlet se můžete vydat třeba přímo z Bechyně. K vůbec nejkrásnějšímu úseku potoka, který byl také právem vyhlášen přírodní památkou, to vůbec není daleko. Už po 3 km totiž objevíte místo s přímo neopakovatelnou atmosférou - při ústí do Lužnice se romantické kaňonovité údolí nechává lemovat mohutnými skalními masivy.

Výchozím bodem výletu je hotel U Draka, kde si můžete trasu nejdříve projet prstem po mapě. Ta vede nejdříve na náměstí T. G. Masaryka, kde se stáčí, a míří po „Bechyňských schodech“ do Zářečí dolů k řece Lužnici. Za mostem pak zatáčí vpravo a přes Kopaniny běží až k Židově strouze. Provede Vás pak tím nejkrásnějším úsekem potoka, kde kromě silnice budete mnohokrát křížit i strouhu samotnou.

Před železnou lávkou přes potok nezapomeňte zatočit doprava na modrou. Půjdete pak lesem kolem bývalé hájenky až do Nuzic. Za Nuzicemi se ještě jednou potěšíte romantickou scenérií Židovy strouhy a vrátíte se stejnou cestou jako na začátku výletu do Bechyně.

Zpět