Přidat do programu

Město Blatná

Město Blatná je obklopeno hladinami překrásných rybníků a zasazeno do mírně zvlněné krajiny navazujících na severu v lesní masív Brd a na jihu otevřené k šumavským horám.

Nachází se zde pohádkový vodní zámek Blatná, který je vedle Švihova a Červené Lhoty jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel v České republice.První písemná zmínka o Blatné pochází z roku 1235, kdy Vyšemír z Blatné vystupuje jako svědek na listině krále Václava I. Ve 14. století vlastnili osadu Bavorové ze Strakonic. V 15. století a na počátku 16. století je Blatná hlavním sídlem Pánů z Rožmitálu. Roku 1601 byla Blatná císařem Rudolfem II. povýšena na město.

K zámku přiléhá park o rozloze 42 hektarů, ve kterém můžeme pozorovat početné stádo daňků skvrnitých, kteří se zde volně pasou a jsou velmi krotcí, stejně jako hejno pávů.

Z města na řece Lomnici pochází první elektrické kytary Resonet, jež se dočkaly světové slávy stejně jako růže, které tu šlechtil pěstitel Jan Böhm. Ve své době mělo město přízvisko "Blatná - město růží"

Zdejší historii a vývoj přibližuje stálá regionální expozice v městském muzeu.

Blatensko je silně spjato s kamenictvím a tradičním chovem ryb.

Historické centrum města Blatná je dnes památkovou zónou a pohodovým místem pro setkávání všech generací.

Nabízí i mnoho kulturního vyžití a možností pro aktivní trávení volného času.

Městečko Blatná a jeho okolí je oblíbeným místem filmařů. Natáčel se tu např. film Bílá paní, pohádka Šíleně smutná princezna a další. 

 

Rodáci a osobnosti:

V srpnu se v Blatné koná tradiční pouť a pivní slavnosti. 
Mnoho kulturních akcí zajišťuje Centrum kultury a vzdělávání Blatná www.ckvb.cz a další místní spolky. Blatná je městem společenským, sportovním a také divadelním. Oblíbené jsou divadelní představení blatenských ochotníků. 

Zpět