Husův dům v Prachaticích

Husův dům v Prachaticích

Poznejte místo, kde se učil sám Mistr Jan Hus.

Renesanční měšťanský dům č.p. 71, zvaný jako Husův, se nachází v Husově ulici na nároží s ulicí Věžní. Jedná se o původně gotický jednopatrový dům přestavěný renesančně ve druhé polovině 16. století se psaníčkovými sgrafito. V interiéru jsou cenné klenuté prostory, např. příčná síň v přízemí s hřebínkovou klenbou, v zadní části přízemí prostor s křížovými klenbami na střední sloupek.

Školu malý Jeník (Mistr Jan Hus) navštěvoval v blízkých Prachaticích. V průběhu studií bydlel, dle tradice, v dnešním Husově domě č.p. 71. Tento původně jednopatrový gotický domek byl renesančně přestavěn v druhé polovině 16. století. Dodnes nás zaujme lombardskými volutovými štíty a bohatou výzdobou fasády tzv. psaníčkovým sgrafitem.

Jeník zpíval nejspíše i v chlapeckém sboru v místním kostele: „Když jsem byl žákem a zpieval sem s jinými vigilie, tak jsme zpievali jedné abych me odbyli.“ V Prachaticích se seznámil také s mistrem Křišťanem z Prachatic. Tento budoucí rektor pražské univerzity vzal nejspíše okolo roku 1385 sebou mladého Jeníka na studie do Prahy.

Kontakty: