Přidat do programu

CHKO Blanský les

Proč je CHKO Blanský les tak jedinečná? Jde především o zachovalou faunu a flóru, která je doplněna řadou historických památek a lidové architektury. Na rozsáhlých plochách jsou zde zachována přirozená lesní společenstva, ale zajímavá je i flóra a vegetace vápencových lučních ostrůvků. V CHKO bylo dosud zjištěno asi 900 druhů cévnatých rostlin a najchází se tady 15 přírodních rezervací.

Kromě přírodních krás může CHKO Blanský les nabídnout i historické památky. K nejvýznamnějším patří keltské oppidum u Třísova, klášter Zlatá Koruna, zřícenina gotického hradu Dívčí Kámen, vesnická památková zóna Holašovice. Nejnižší nadmořská výška činí 420 m (kaňon Vltavy), nejvyšší pak 1084 m (vrchol hory Kleť).

Oblast Blanského lesa je velice vhodná pro poklidnou, rodinnou dovolenou. V oblasti se nachází 7 naučných stezek, které Vás provedou těmy nejkrásnějšími místy - od úchvatných výhledů z rozhledny Granátník a nejstarší rozhledny v Čechách na vrcholu hory Kleť, až po barokně upravený zámecký park v okolí zámku Červený Dvůr. A to vše v klidné krajině lesů a remízků, malebných jihočeských vesniček a samot a hlavně, stranou všech uspěchaných dnů.

Trasy naučných stezek a jejich detailní popis najdete na http://blanskyles.ochranaprirody.cz/informace/naucne-stezky-v-blanskem-lese/.  

V zimním období se nabízí možnost udržovaných běžkařských tras anebo dvou sjezdovek. Mapku běžeckých tras a jejich aktuální stav si můžete ověřit na http://www.lyzovani-klet.cz/.

Sněhové podmínky a provoz vleků na zjezdovce Rohy a ve Chmelné si můžete ověřit tady: Rohy, Chmelná 

 

Zpět