Přidat do programu

Archeopark Netolice

Archeopark Netolice, to je postupně vznikající archeopark ve stylu open-air muzea představující raně středověké hradiště.

Archeopark Netolice (slovanské hradiště Sv. Ján) se nachází na vrchu Svatý Ján na okraji města Netolice. Vznikl na místě bývalého slovanského hradiště se zbytky mohutných valů a s četnými nálezy předmětů z 10. - 13. století. Jedná se o první jihočeskou archeologickou památku, jež se prezentuje veřejnosti moderní formou přímé rekonstrukce.

Archeopark je zaměřen na, pro nás málo známé, období vzniku českého státu v raném středověku, tedy v 10. - 13. století. Veškeré práce jsou prováděny archeologicky doloženými dobovými technikami. Ověřovány jsou i původní technologie, materiály i nástroje, jež se k rekonstrukci využívají. V současné době je dokončena ukázka opevnění a strážní věž, která poslouží zároveň jako rozhledna s výhledem na město i krajinu Šumavy.  

V současnosti většinu parku využívá kynologický klub, avšak hlavní průchozí trasa je volně přístupná veřejnosti. Návštěvník zde může zhlédnout profil tělesa hlavního sypaného valu z 10. století, rekonstruovanou opěrnou zeď s tělesem komorové hradby s palisádou na místě archeologického výzkumu z roku 2000 a terénní zbytky menší klešťovité brány.

Otevřeno celoročně. Vstup volný. 

Zpět