Přidat do programu

Hamerské skály

Žulový masiv o délce přibližně 120 metrů je 17 metrů široký a 10 metrů vysoký. Jedná se o výrazný skalní blok na okraji přírodního parku Česká Kanada. Vrchol leží v nadmořské výšce 608 metrů.

Hamerské údolí je hluboké, zpočátku široké a později skalnaté údolí řeky Dyje, které se rozkládá východně od Vranova nad Dyjí. Na dně při levém břehu řeky se nacházejí dvě idylické osady Přední a Zadní Hamry. Zde se nachází i několik rodinných penzionů. Dominantou údolí je mohutné skalní defilé Hamerské skály na levém břehu řeky, která od sebe Přední a Zadní Hamry odděluje. Ve skalní stěně lze spatřit na několika místech i doklad zdejších horotvorných pochodů ve formě silně zklikacených skalních vrás. Skaliska jsou i významnou lesostepní lokalitou s hojným výskytem z jara žlutě kvetoucí tařice skalní, dále netřesku výběžkatého, koniklece velkokvětého a dalších vzácných rostlin. Příjezd do údolí je možný po místní komunikaci z Vranova nad Dyjí podél vody.

Údolím prochází dálková červeně značená turistická cesta, která vede z vranovského náměstí a pokračuje dále podél vody a později příkrým svahem hlubokého údolí až ke známé vinici Šobes, pod níž pak řeku Dyji přechází a po horní hraně údolí Dyje dojde až do Znojma. Na konci osady u rozcestí Zadní Hamry lávku lze přejít na zelenou značku a vrátit se po druhé straně řeky zpět do Vranova nad Dyjí a uskutečnit tak nenáročný okružní výlet.

Zpět