Synagoga v Českém Krumlově

Synagoga v Českém Krumlově

Synagoga z roku 1909 je perlou secesní architektury Českého Krumlova s neorománskými prvky. V současné době je využívána jako místo setkávání, multifunkční kulturní, umělecký a společenský prostor. 

Synagoga v Českém Krumlově je jednou z mála staveb tohoto typu v celé zemi, která přežila období světových válek i totalitního režimu bez větší úhony.

Historie a architektura
Synagoga v Českém Krumlově s osmibokou věží a střídmým užitím novorománských prvků byla postavena v roce 1909 místní Židovskou obcí. Svůj účel plnila pouhých 30 let, do záboru Sudet v roce 1938. Po 2. světové válce sloužila krátce jako modlitebna pro vojáky americké armády, posléze byla využívána evangelickými církvemi a nakonec se stala skladištěm. V poválečném období se objekt stal majetkem města Český Krumlov, které ho po roce 1990 vrátilo do rukou Židovské obce. První záchranné opravy synagogy realizovala již koncem 90. let Nadace Egon Schiele a na ty pak následně navázal od roku 2008 Českokrumlovský rozvojový fond, který ji v roce 2012 kompletně opravil. 

Současné využití
Do jisté míry synagoga na svou původní historickou roli dnes, po komplexní zdařilé a citlivé revitalizaci, navazuje. Je chápána jako místo setkávání, multifunkční kulturní, umělecký, společenský a duchovní prostor, místo příjemného spočinutí, živé "místo s duší". Slouží primárně jako centrum pro místní a regionální kulturu a vzdělanost, ale současně svým významem dalece přesahuje rámec města i regionu a nenásilně se zařazuje po bok největších návštěvnických atrakcí Českého Krumlova. (zdroj: www.synagoga-krumlov.cz).

V bývalém bytě kantora se nachází kavárna. Zahrada nabízí odpočinek i vyžití na dětském hřišti.

Přístupnost: celoročně dle otevírací doby

Vstupné: ANO, pouze na výstavy dle aktuálního ceníku

Jak se tam dostanete: Synagoga se nenachází v pěší zóně, nicméně pro parkování doporučujeme využít parkoviště P3 u městského parku, cca 5 minut pěší chůze od synagogy.