Přidat do programu

Zvůle

Rybník Zvůle u stejnojmenné obce je oblíbeným místem ke koupání. Rybník nacházející se v uprostřed lesů České Kanady byl vystavěn v 16. století rodem Krajířů z Krajku (založen r. 1571). V těsné blízkosti rybníka byla vystavěna hájovna a později i fořtovna pro dačické panství.

Rybník Zvůle a jeho okolí je jako stvořené pro relaxaci. Rozloha rybníka je 8 ha s maximální hloubkou 2,5 m. Dno rybníka je písčité a díky vysokému průtoku je voda v rybníce mimořádně čistá. Po obvodu rybníka najdete travnaté a písečné pláže, ideální pro kohokoli. Na dně rybníka, stejně jako v blízkém okolí Zvůle a okolních lesích se nacházejí velké žulové kameny, typické pro oblast České Kanady. Někde najdete i skupiny balvanů, tzv. kamenná stáda, jejichž výška dosahuje až čtyři metry. Nejmohutnější a nejzajímavější kameny jsou u cesty ze Zvůle na směrem na Jitra (např. Ďáblův chléb) a dále severozápadně od Zvůle je celé seskupení kamenů zvané Stodůlky.

Přímo u rybníka je možné ubytování v Autokempu Zvůle (otevřeného od června do září) nabízející ubytování v chatkách, ve vlastních stanech i karavanech, i bohaté sportovní vyžití včetně půjčovny sportovního vybavení. Nechybí samozřejmě ani možnost občerstvení.

Okolí Zvůle je ideální pro turistické vycházky a výlety za přírodou i množstvím kulturních a historických památek. Okolím vede velké množství turistických a cyklistických tras procházejících lesy a loukami České Kanady.

Zpět