Za památkami jako pravý Budějčák

Prozkoumejte s námi historické jádro Českých Budějovic a určitě se neztratíte...

Chystáte se za památkami do Českých Budějovic? Vydejte se s námi a třeba se neztratíte…

Časová náročnost

3 hodiny

Terén

Asfalt, dlažba

Doporučené období návštěvy

Celoročně

Fyzická náročnost

Nízká

Jak se dostanete na začátek

Využít můžete místní parkoviště nebo hromadnou dopravu (více na www.idos.cz)

Popis trasy

Trasa: Náměstí Přemysla Otakara II. – Katedrála sv. Mikuláše/Černá věž – Piaristické náměstí – Rabenštejnská věž – Slepé rameno Malše – Železná panna – Biskupská ulice – Náměstí Přemysla Otakara II.

Klenotem Českých Budějovic je bezesporu historické jádro města s řadou cenných církevních a světských staveb, s gotickými, renesančními, ale zejména pak barokními domy a s unikátně zachovaným podloubím. Jeho centrem je náměstí Přemysla Otakara II., které patří k nejkrásnějším a svou rozlohou 1 ha také k největším v České republice. Na tomto místě také naši prohlídku započneme. Stačí se rozhlédnout kolem a nebudete vědět, kam dřív. Jistě vás zaujme kašna, jež náměstí dominuje. Je to Samsonova kašna, v jejímž středu vystupuje hranolový sokl s chrliči, na němž stojí čtyři postavy atlantů podpírající kruhovou mísu s plastikou Samsona na lvu. Cestou k Samsonově kašně možná zakopnete o nějaký kámen. Ne však ledajaký. Je to tzv. Bludný kámen a označuje místo, kde se dříve konaly popravy spiklenců obviněných z vraždy rychtáře. Dejte však pozor, abyste ho nepřekročili po desáté hodině večer, neboť podle pověsti bude každý takový bloudit ulicemi města až do rána a nenajde cestu domů. Máte-li rádi umění, zaskočte na prohlídku Domu umění - galerie zaměřující se na současné umění a architekturu. Sídlí v jedné z historických budov ohraničující náměstí. Vaší pozornosti jistě neunikne slavný symbol města - Černá Věž. Dojděte až ke katedrále sv. Mikuláše, zdolejte 225 prudkých schodů a vychutnejte si jedinečný pohled na město a okolní kopce z výšky.

Od věže pak pokračujte Hroznovou ulicí k Masným krámům, budově vystavěné v renesančním slohu. Dnes zde funguje věhlasná restaurace stejného jména. Na rohu ulic Hroznová a Krajinská můžete vidět další historické domy jako např. Zátkův dům z 16. století.

Hroznovou ulicí se dále dostanete na Piaristické náměstí, kde můžete obdivovat architektonické skvosty jako Kostel Obětování Panny Marie z r. 1265. Zvenčí můžete vidět žábu šplhající po zdi kostela. Říká se, že vyleze-li jednou až na střechu, nastane konec světa. Nemyslíte, že je už příliš vysoko? Kostel je spojen nově zrekonstruovanou gotickou křížovou chodbou s Dominikánským klášterem. Další významnou památkou je bývalá městská zbrojnice, která sloužila rovněž jako obilnice a solnice. Ty tři kamenné tváře, které na vás ze štítu koukají, patří zlodějům, kteří byli přistiženi při krádeži v Kostele Obětování panny Marie a následně - právě o hlavu - zkráceni. Tedy alespoň pověst tak praví.

Z Piaristického náměstí se vydejte do České ulice, ještě předtím se však nezapomeňte ohlédnout po kamenné lebce a strčit prsty do jejích očních důlků. Prý to nosí štěstí. Pokračujte Českou ulicí, na jejímž konci zahněte doleva a narazíte na Rabenštejnskou věž, součást bývalého městského opevnění. Od věže se vydejte Panskou ulicí, kolem zrekonstruovaného Předního a Zadního mlýna na nábřeží slepého ramene Malše. Přes řeku můžete vidět Sokolský ostrov se Sokolovnou, plovárnou a dalšími možnosti k odpočinku a sportu.

Pokračujte podél slepého ramene, kolem části dochovaných městských hradeb a po chvilce chůze dojdete k hradební věži Železná panna. Ta získala svůj název na základě pověsti, podle níž tu byla mučírna s mučidlem připomínající objetí panny. V sousedství této věže je železný most, odkud můžete vidět soutok Malše s Vltavou a po levé straně park Háječek s budovou hvězdárny a planetária. Za mostem na Zátkově nábřeží se tyčí budova Justičního paláce a také dvě významné sochy - sv. Jana Nepomuckého a ochránkyně města, Panny Marie Budějovické. Od mostu pokračujte v trase Biskupskou ulicí, kde uvidíte Biskupskou rezidenci - sídlo biskupa a českobudějovické diecéze, a po pár metrech se dostanete zpět na proslulé českobudějovické náměstí.