Přidat do programu

Naučná stezka Bělčickem

  • Cyklistické Cyklistické
  • Pěší turistika Pěší turistika
  • Aktivní Aktivní
  • Poznávací Poznávací
  • Školní výlety Školní výlety
  • Rodinné Rodinné

Bělčice leží v Blatenské pahorkatině, 8 km severně od Blatné. Narodil se tu básník a spisovatel Ladislav Stehlík, autor Země zamyšlené. Přes Bělčice vede železniční trať Blatná-Březnice. Uprostřed obce je kostel sv. Petra a Pavla, postavený r. 1240 v románském slohu. Unikátní je sklípková diamantová klenba lodi. Samostatně u kostela stojí dominanta Bělčic, 39 m vysoká zvonice. Další památky v Bělčicích: radnice, kašna z r. 1894, barokní socha sv. Jana Nepomuckého, barokní socha sv. Babory. Kromě L. Stehlíka je významnou bělčickou osobností Jindřich Kučera, významný mykolog, botanik, spisovatel. V Bělčicích působil přes 30 let jako učitel.

Trasa naučné stezky je dlouhá cca 9,5 km. Je možné jí absolvovat pěšky i na kole. Začíná na bělčickém náměstí J. Kučery a směřuje na Újezdec.
V ulici za náměstím je sklářská dílna. Rodinná sklárna p. Vlasáka vyrábí repliky historického skla. Jemně zelené výrobky nemusí sloužit jen jako dekorace, naopak jsou i v dnešní době praktické. Půllitry, poháry, džbánky a i celé sady mohou být skvělým dárkem. Výrobky mají punc „Regionální produkt Prácheňsko“. Kousek od sklárny se nachází rodný domek Ladislava Stehlíka. Jsou v něm vystaveny jeho knihy.
Z obce pokračujeme klidnou silnicí, výhled máme na rozlehlý rybník Velký Bělčický o výměře téměř 46 ha. Za Bělčicemi je motokrosová dráha „Višňovka“. Přijdeme do obce Újezdec, ke starobylému kostelu románského původu, zasvěcenému sv. Voršile. Před kostelem roste významný strom javor klen, nesoucí jméno L. Stehlíka. Od kostela po asi 50 m se otevře pohled přes ves na brdské lesy s vrcholem Třemšín.
Částečně po žluté pokračujeme k Velkému Bělčickému rybníku. Rybník je vhodný pro koupání a po zakoupení povolenky tu lze provozovat sportovní rybolov. V zahradě u rybářské bašty roste památná, 260 let stará, Huťská lípa. Po silničce kolem rybníka Velký Škrabák míříme do Závišína, který je spojen s Mikolášem Alšem. Slavný malíř zde strávil část svého dětství. Na svých cestách do školy v Bělčicích obdivoval na hrázi rybníka Klusák svatý obrázek na hrušni. Ta se stala po letech významným stromem a říká se jí Hrušeň Mikoláše Alše. V okolí Závišínského potoka jsou dodnes patrné sejpy po rýžování zlata. Něco málo přes kilometr zbývá ujít ze Závišína zpět do Bělčic.

Obec Bělčice: http://www.belcice.cz/
Svazek obcí Blatenska: http://www.blatensko.eu/
 

Zpět