Za historií a přírodou Zbudovských blat

Fyzicky nenáročný pěší okruh malebnou jihočeskou krajinou Zbudovských blat je určený hlavně pro rodiny s dětmi, školní skupiny, turisty či aktivní seniory. Zážitek, který spojuje aktivní pohyb, po-hodu venkova, poznání lokální historie boje sedláků za práva a unikátní architekturu tzv. selského baroka.

Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.

Celková délka

10,7 km

Časová náročnost

3 hodiny

Terén

Silnice nižších tříd, cyklostezky, pěší trasy.

Fyzická náročnost

Nízká

Značení

ANO

Popis trasy

Na trase projdete vesnickou památkovou rezervací Plástovice a vesnickou památkovou zónou Zbudov. V rámci okruhu se na čtyřech informačních tabulích (ve Zbudově, Plástovicích, Pašicích a u pomníku Jakuba Kubaty) seznámíte s místní historií i dalšími zajímavostmi. Slovo „blata“ v Čechách znamená bažiny, rašeliniště, močály nebo mokřiny. Svobodná Blata, jinak také zvaná Zbudovská, Hlubocká či Vladislavská, jsou historickým územím na bývalém hlubockém panství, rozprostírajícím se mezi Netolicemi a Hlubokou nad Vltavou. Ve středověku byl tento kraj změněn zakládáním rybníků a odvodňováním, což mu ovšem neubralo na půvabu a syrovosti. Historických blatských obcí bylo devět.

Zajímavosti na trase

Plástovice -Vesnická památková rezervace je jednou z devíti historických blatských obcí a zároveň tou nejcennější a nejznámější na Blatech. Přímo symbolem jihočeského selského baroka je unikátně zachovalá plástovická kovárna v jižní části vsi. Plástovice jsou hlavním dějištěm známého románu Karla Klostermanna Mlhy na Blatech, který byl v roce 1943 i zfilmován. V horní části návsi, ve statku čp. 9., je umístěno informační centrum.

Mokřiny u Vomáčků -Přírodní rezervace u Zlivského rybníka má rozlohu okolo 61 ha. Jedná se o ukázku původních Blat.  

Pomník popraveného Jakuba Kubaty - Pomník z roku 1904 stojí u Soudného potoka. Na druhém břehu potoka se nacházejí dva kameny, které jsou spojovány s Kubatovou popravou. Na prvním z kamenů byl Kubata údajně popraven a k tomu druhému, který je od prvního vzdálený 220 metrů, se podle pověsti odkutálela jeho hlava.

Zbudov - Je místní částí obce Dívčice. Rozkládá se na břehu Zbudovského rybníka a dal jméno celé historické oblasti tzv. Zbudovských blat, která je tvořena devíti blatskými obcemi. Zbudov je od roku 1990 vesnickou památkovou zónou. Statek čp. 1 s blatským štítem na rohu návsi patřil rodu Kubatů.

Občerstvení na trase - Doplňkový prodej v infocentru v Plástovicích, Restaurace v nedalekém Sedleci (1,5 km). Restaurace v nedalekém Olešníku. Letní koupaliště s občerstvením v nedalekém Olešníku.