Eurovelo 13: Česká Kanada

Mezinárodní dálková cyklotrasa Eurovelo 13 měří více než 10 000 km, přičemž podél českých hranic s Bavorskem a Rakouskem má délku 867 km. Jejím posláním je neustále připomínat historii tzv. „Železné opony“, která více jak 40 let rozdělovala Evropu. Na trase EV 13 v jižních Čechách se setkáte s řadou míst, které vás s touto pohnutou historií seznámí, ať již formou informačních cedulí nebo prostřednictvím malých muzeí s dobovými exponáty (Bučina, Nové Hrady).

„Buď listopadovým ránem, když se procházíš u Malíkova, když z Mutyněvsi k Ratmírovu běžíš a kouř podzimních ohňů ucítíš, když se rozverně snášíš do Hrutkova a mezi poli poletuješ.
Ticho uvnitř ti dodá sílu a nohám lehkost a švih. Kilometry ubíhají, na tváři stále smích.
Čím dál víc.“  Toto napsal Petr Pokovba na stránkách ceskakanadavypravuje.cz

Označení Česká Kanada pochází z konce 20. let 20. století, jeho autorem byl jindřichohradecký rodák Jaroslav Arnošt Trpák, jemuž byla inspirací cesta po Severní Americe. Množství hlubokých lesů, pastvin, kopců, vodních ploch a bludných balvanů, ale i sychravé počasí, chladné zimy a řídké osídlení, to vše Vám bude připomínat krajinu severoamerické Kanady. I díla lidských rukou připomenou historické milníky, jež ovlivnily ráz krajiny do dnešní podoby.