Velikonoce na Budějovicku

Přemýšlíte, kde přivítat příchod jara? Vyražte s rodinou třeba na prodloužený víkend za Velikonocemi na Budějovicko do jižních Čech a objevujte tradice spojené s oslavou jara. Velikonoční tématika na vás čeká na každém rohu! Letošní program je plný akcí, jarmarků a zábavy pro malé i velké návštěvníky. Až si užijete atmosféru, pomlázku a pořádnou koledu, můžete se vydat také na oblíbená místa v okolí.

Aktivity s rodinou

Velikonoční hrkání a festival Na zemi  - 6. - 14. dubna - tradiční velikonoční slavnost na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Velikonoční hrkání se pojí se Svatým neboli Pašijovým týdnem a odletem zvonů do Říma. Jejich místo zaplní dřevěné hrkače, řehtačky a klapačky – odtud název „Velikonoční hrkání“. Těšit se můžete na tesání dřevěných křížů na náměstí a pravidelný průvod hrkačů ulicemi historického centra Budějovic.

Stezka za obřími kraslicemi na Hluboké - 7. dubna - vydejte se hledat obří velikonoční vajíčka pomalovaná originálními motivy.  Vycházkové okruhy vás provedou Hlubokou nad Vltavou a nejbližším okolím a na trase si můžete zahrát také Rodinnou hru s mapou a po cestě plnit úkoly. 7. dubna  v 10 hodin můžete navštívit malý velikonoční trh ve Zborovské ulici a od 11 hod. odstartuje Dobročinný běh na 8 km. Výtěžek z obou akcí bude věnován na projekt Řetěz naděje. 

Velikonoce s Joulinkou - 6. - 10. dubna - zábavné soutěže pro děti v zámeckém parku u Informačního centra JE Temelín Vysoký Hrádek. Součástí bude i celodenní program Velikonoce na Zámečku 8. dubna.

Velikonoce na Zámečku - 8. dubna - Na zámečku Vysoký Hrádek u JE Temelín se uskuteční od 10 do 17 hodin Velikonoční farmářsko-řemeslný trh. Děti si zasoutěží v Království velikonočního zajíčka, kdy zavítají i na velikonoční ostrov. Celý den na nádvoří zámečku bude probíhat kulturní program, můžete se těšit na hudební vystoupení, divadélko pro děti nebo Kouzelnici Renatu. Součástí programu bude i několik workshopů, jak uplést pomlázku, nebo jak originálně namalovat velikonoční vajíčko.

Velikonoce v ZOO Hluboká - 8. dubna - jaro a novou sezonu přivítají také v Zoo Hluboká. Těšit se můžete mimo jiné na nová mláďata a během odpoledne na vás bude čekat bohatý zábavný program, komentovaná setkání u zvířat, výtvarné  dílny, obří hnízdo sladkostí, hudební vystoupení či jarmark.

Velikonoce v Jihočeském muzeu - 17. března - 10. dubna - velikonoční výstava "Strejčku a tetičko, dejte taky vajíčko..." přenese návštěvníky do dob našich předků a připomene, jak se svátky jara slavily hlavně na jihočeském venkově. K výstavě je připraven i doprovodný program.

Jihočeské zemědělské muzeum Netěchovice8. dubna - 10:00 - 18:00 - přehlídka velikonočních zvyků a tradic v rámci akce “Velikonoce v muzeu”

Velikonoční SAFARI - 8. dubna - velikonoční program si užijete také v Safari Resortu v Hluboké u Borovan. Přichystány jsou tématické tvořivé dílny pro děti, vyjížďky na oslících a koních, kontaktní zoo, offroadové jízdy do obor mezi zvířata a spousta dalších aktivit. V tamním Bistru Naše Farma se můžete těšit na velikonoční menu plné dobrot!  

Velikonoční hrkání a festival Na zemi
Velikonoce na Hluboké 2023
Velikonoce v Zoo Hluboká
Velikonoce s Joulinkou
Velikonoce na zámečku
Velikonoce v Jihočeském muzeu
Velikonoční SAFARI
Velikonoce v Jihočeském zěmědělském muzeu

Velikonoční trhy a jarmarky

Zajděte na jarmark nakoupit si zboží typické pro velikonoční tradice, nebo jen nasát atmosféru starých dob a tradic. Čekají vás ukázky pletení pomlázek, kraslice, výrobci proutěných košíků a řada dalších trhovců. Ochutnáte velikonoční dobroty a těšit se můžete třeba také na vystoupení folklórních souborů. Tak hurá na trhy! 

Jarní trhy
Staročeské Velikonoce
Velikonoční jarmark v Riegrově 51

Kam ještě na Budějovicku?

 

Velikonoční koncert Jihočeského divadla - 7. dubna 2023 (Velký pátek) v 19:30 hodin, Klášterní kostel Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích

Giuseppe Verdi - Messa da Requiem (1874) 

Velký pátek patří k nejvýznamnějším a nejniternějším křesťanským svátkům, kdy právě hudba může člověku pomoci zprostředkovat silný prožitek i přinést naději a útěchu. Alespoň o této ojedinělé, nesmírně emotivní, ohromné Verdiho kompozici pro sóla, velký sbor a orchestr to platí bezezbytku.
 

V Týně nad Vltavou navštivte

 • 27. 3. – 28. 3. Tradiční Velikonoční výstava
  • 8:00-15:00, prezentace lidových zvyků a tradic, Baráčnická rychta v Týně nad Vltavou
 • 6. 4. Velikonoční dílny
  • 9:00-12:00, tvorba velikonočních dekorací, Městský dům dětí a mládeže Týn nad Vltavou

 

Prozkoumejte aktivity v oblasti

Až se nabažíte velikonoční atmosféry a tradic neváhejte objevovat i další aktivity z pestré nabídky Budějovicka. Tady jsme pro vás připravili bucket list pro velikonoční období, kterým můžete začít.

 1. vidět ohromující interiéry Zámku Hluboká
 2. zdolat lanový park ve Sportovně relaxačním areálu Hluboká
 3. vystoupat 225 schodů na Černou věž
 4. ozdobit keramické velikonoční vajíčko v La Dílně
 5. užít si pohodu v dětském parku Bosonoha
Zámek Hluboká nad Vltavou
Sportovně relaxační areál Hluboká
Černá věž

Turistické cíle

Černá věž
Městský park BosoNoha

Turistické cíle

Městský park BosoNoha

Za křesťanskými tradicemi

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem, a proto nesmí chybět také tradiční obřady v kostele, které jsou pro toho období typické. Pro naplnění duchovního rozměru Velikonoc můžete navštívit Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboká nad Vltavou.

 

 • 6. 4. 2023  Zelený čtvrtek
  • 17.30 Mše sv. se starobylým obřadem mytí nohou
 • 7. 4. 2023  Velký pátek - Den přísného postu
  • 15.00  Pobožnost křížové cesty a v 17.30 Velkopáteční obřady
  • od 11.00 do 16.00 je kostel otevřen pro soukromou modlitbu
 • 8. 4. 2023  Bílá sobota – 21.00 Vigilie ze slavnosti zmrtvýchvstání
  • od 11.00 do 16.00 je kostel otevřen pro soukromou modlitbu
 • 9. 4. 2023 Boží hod velikonoční
  • 9.00 Slavnost zmrtvýchvstání na Hluboké
  • 15.00 Slavnost zmrtvýchvstání v Purkarci
  • od 11.00 do 16.00 je kostel otevřen pro soukromou modlitbu
 • 10 4. 2023  Velikonoční pondělí
  • od 11.00 do 16.00 je kostel otevřen pro soukromou modlitbu
    

 

Co když bude pršet?

To že počasí nevyjde, není žádná tragédie. Ostatně ne nadarmo se říká aprílové počasí. Máme pro vás několik tipů, které můžete zařadit do svých plánů jako takzvanou “mokrou variantu”.

Malé divadlo

Turistické cíle

Malé divadlo
Městské muzeum Týn nad Vltavou
Českobudějovická radnice