Přidat do programu

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Bujanov je malá obec nedaleko Kaplice jejíž historie sahá až k roku 1347, kdy je datována první  písemná zmínka o obci.  Do roku 1945 byl Bujanov obydlen jen německými občany a po roce 1945 při osídlování českého pohraničí byl přidělen převážně občanům z Ločenic a okolí. Význam Bujanova výrazně vzrostl s vybudováním koněspřežné dráhy vedoucí z Českých Budějovic do Lince. V roce 1826 zde byla totiž vybudována přepřažní stanice, která svému účelu sloužila až do roku 1870, tedy do doby, kdy koně byly nahrazeny parními lokomotivami.  

V bývalém strážním domku bylo v roce 1995 otevřeno Muzeum koněspřežné dráhy. Zde se můžete dozvědět něco o historii této unikátní technické památky, o realizaci a době užívání koněspřežné dráhy. K vidění je zde také model přepřažní stanice v Bujanově a výseč kolejiště v měřítku 1:1.

Bývalý strážní domek není jedinou památkou na trase koněspřežné železnice. Do krajiny na Kaplicku a dále pak na rakouském území jsou místy až bizarně zasazeny torza pilířů mostů, náspy s kamennými stoličkami či klenuté mosty.

Muzeum je otevřeno od května do října každou sobotu a neděli od 9 do 12 hod. a od 13 do 16 hod. V jiném termínu je nutná předchozí domluva na tel.: 380 327 054,

e-mail: obecbujanov@quick.cz

Zpět