Písecké hory

Písecké hory

Oáza klidu a odpočinku. Když opadá listí a přituhne, Písecké hory neztrátí nic ze svého půvabu.

Přístupnost

Celoročně.

Vstupné

Zdarma.

Jak se tam dostanete

Zaparkovat můžete přímo u lesa v obci Semice, nedaleko od studánky u Dobré Vody.

Doporučená délka návštěvy

3 hodiny.

Doplňující informace

Rybník Němec

Rybník je pro svou romantičnost přirovnáván k horským jezerům. Součástí rybníka je i malý ostrůvek, který je přístupný po lávce. Jak potvrdily archeologické nálezy, je ostrůvek tvrzištěm z 15. století. Nad rybníkem Němec se tyčí stejnojmenný vrch vysoký 587 m n. m. Motivy s rybníkem Němec se objevují i v literatuře - Jaromír Borecký o něm napsal báseň Rybník v lese, Adolf Heyduk Rybník pod Němcem.

Rybníky U Vodáka

Rybníky jsou rozloženy nad městem v údolí, které je ohraničeno vrchem Logry a oblastí Amerika. 

Provazce

Vrchol Provazce (611 m n. m.) se nachází v severní části Píseckých hor. Na jeho svazích jsou dosud patrné tzv. Vlčí jámy. Tento název evokuje, že sloužily k chytání vlků. Jejich původ je ve skutečnosti jiný - jedná se o jámy po vytěženém vápenci.

Přírodní památka V Obouch

Tato přírodní památka tvoří hnízdní biotop mnoha druhů ptactva. Je zde také stálá populace vydry říční.

Havírky

Název Píseckých hor pochází od hornické činnosti, která zde byla v dobách raného středověku velmi rozsáhlá. Těžba zlata a stříbra se zde datuje již od roku 1336. Největší rozmach však zlatodoly zažívají v 15. a 16. století, kde právě na Havírkách byly objeveny zlatonosné křemenné žíly.

 Mehelník

Velký Mehelník je nejvyšším vrcholem Píseckých hor a měří 633 m n. m.  Každopádně je Mehelník opředený mnoha pověstmi a legendami.

Studánka U Dobré Vody

Jedna z nejvydatnějších studánek v píseckých lesích pramení nedaleko rozcestí V srdci. Tento čarovný pramen, mnohými také považovaný za léčivý, vytéká z hlubin Píseckých hor v každém ročním období. Jeho zdroj nevysychá ani v parných a suchých létech. K prameni se pravidelně ubírá mnoho píseckých pro pitnou vodu, která je opravdu kvalitní.