Hradní safari ve Strakonicích

Hradní safari ve Strakonicích

Prohlídku Strakonického hradu či jen procházku v jeho okolí si nejen rodiče s dětmi mohou zpříjemnit návštěvou hradního safari, které je domovem několika druhů zvířat.

Přístupnost

Celoročně, dle aktuální otevírací doby.

Vstupné

ZDARMA.

Jak se tam dostanete

Zaparkovat můžete na některém z parkovišť Strakonického Hradu. Dostanete se sem také hromadnou dopravou.

Doporučená délka návštěvy

2 hodiny.

Doplňující informace

 Naší snahou je vytvářet zde pro chovaná zvířata optimální podmínky a prostředí podobné jejich přirozeným biotopům. Hradní safari je domovem několika druhů zvířat, z nichž většina přivedla na svět své potomky.

Přímo u safari je umístěn automat na krmivo, kterým můžete zvířátka bez obav nakrmit. 

Víte, že...

…stádečko koz a ovcí v hradním safari ve Strakonicích pochází zčásti od soukromého chovatele Petra Řediny a z části ze Zoologické zahrady Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Koza byla jedním z prvních zvířat, které se člověku podařilo ochočit a zdomácnět snad už 8 800 před naším letopočtem. Domestikovaná zvířata se rozšiřovala nejprve v oblastech Palestiny, Persie, Mezopotámie, Egypta a postupně se dostávala také do Evropy. Zde se nejstarší pozůstatky koz z mladší doby kamenné nalezly v okolí Stuttgartu a na několika místech ve Švýcarsku.

V mnoha zemích světa je koza významným hospodářským zvířetem. Celosvětově se chová na několik set milionů koz asi 500 různých plemen. Chovaná plemena se od sebe liší velikostí, barvou, typem užitkovosti aj. Velká část patří mezi odolná plemena s nízkou užitkovostí, vhodná pro pastevní odchov v tvrdých podmínkách, s minimálními nároky na ustájení, odolná proti chladu, schopná spásat nevyužitelné plochy. V našich podmínkách se naopak téměř výlučně setkáváme s vysoce užitkovými plemeny, která podle produkční orientace můžeme rozdělit na skupiny mléčných, masných a srstnatých plemen?