Bechyňská brána a hrad Kotnov

Bechyňská brána a hrad Kotnov

I Tábor má svůj hrad. Jmenuje se Kotnov po mýtickém rytíři, který ho dle pověsti založil.

Tato táborská dominanta je viditelná už z dalekého okolí a stejně tak poskytuje krásný pohled i obráceně - z jejího ochozu si můžete vychutnat krajinu i město z ptačí perspektivy. Mimo to se hrad Kotnov pyšní titulem národní kulturní památky a je současně nejstarší architektonickou památkou ve městě.

Psal se rok 1370, když byl poprvé písemně zaznamenán hrad držící stráž nad současným městem Tábor. Vlivem času a několika požárů postupně oslaboval jeho obranný význam. Hrad začal přebírat hospodářskou úlohu, až byl v 17. století nakonec přebudován na pivovar.

Nejvýznamnější dochovanou částí hradu je věž Kotnov, která nese jméno po bájném rytíři Kotenovi. K hradní věži těsně přimyká Bechyňská brána, poslední z městských bran. Na rozdíl od Kotnovské věže si, díky citlivým úpravám architekta Josefa Mockera, zachovala svůj původní vrcholně gotický ráz.

Expozice Tábor, pevnost spravedlivých i královské město

Od podzimu 2020 je v interiérech brány otevřena stálá expozice o dějinách Tábora od pravěku až po třicetiletou válku - "Tábor, pevnost spravedlivých i královské město"