Dunajovická hora a křížová cesta

Dunajovická hora a křížová cesta

Zalesněný vrch (504 m n.m) nad stejnojmennou obcí se zatopeným lomem, poutní kaplí Svatého Kříže a křížovou cestou

Kdo znáte Třeboňskou pánev, víte, že zde moc kopců není, a tak byste nečekali, že je na Třeboňsku hora. Šest kilometrů severozápadně od Třeboně je Dunajovická hora, která patří obci Dunajovice.

Dunajovická hora je svou nadmořskou výškou 504 metrů nejvyšším vrcholem v okolí. Severovýchodní úpatí hory poskytuje krásný výhled na krajinu v okolí Veselí nad Lužnicí. V roce 1939 byla na Dunajovické hoře postavena dřevěná rozhledna. Již na konci čtyřicátých let ale musela být pro svůj špatný stav odstraněna a pro účely triangulace byla krátce nahrazena věží, umístěnou na nejvyšším bodě hory. Turistická rozhledna stávala poblíž devátého zastavení křížové cesty. Dodnes jsou na tomto místě patrné její betonové základy.

Před dvěma sty a více lety nebyla hora zalesněná a její úbočí byla pokrytá pastvinami. Dnes je prakticky celá porostlá borovým a smíšeným lesem, který ukrývá mimo jiné vysloužilý kamenolom. První zpráva o těžbě kamene se v třeboňském archívu rodu Rožmberků, kteří zdejší panství v té době vlastnili, dochovala z roku 1458. Těžba byla ukončena až v roce 1963 z důvodu vysoké hladiny spodních vod. Většina domů v Dunajovicích je dodnes postavena ze zde vytěženého kamene. Lom je zcela zatopen a nyní slouží k rekreačnímu rybolovu. Rybářské povolenky lze zakoupit na dunajovickém obecním úřadě.

Na konci 19. století byla z výtěžku veřejné sbírky zbudována pod vrcholem Dunajovické hory křížová cesta s obrazy od děkana Bedřicha Kamarýta z Deštné. Jejích čtrnáct kapliček s vyobrazením ukřižování Ježíše Krista vás provede lesem okolo zatopeného lomu. Na konci křížové cesty se nachází novobarokní kaple sv. Kříže, postavená roku 1885 nad pramenem. Z něj vytékající voda je léčivá, což mohou místní lidé potvrdit. Pojďte tedy "do hory", jak se zde říká!